Audi e-3008 e-tron Enyaq EV6 EX40 Hyundai IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Peugeot Q4 Q4 e-tron Renault Scénic Skoda Tesla Volvo Mașini electrice Ghiduri de cumpărare Clasamente SUV
Clasament 2026: cele 6 SUV-uri electrice cu cea mai bună autonomie reală sub 50.000 de euro
Există o diferență între ceea ce promite o fișă tehnică WLTP și ceea ce arată kilometrajul într-o sâmbătă de ianuarie cu încălzirea la maximum și 120 km/h pe autostradă. Uneori diferența este de 10%. Alteori, de 25%. Și tocmai aici vrea acest clasament să fie cu adevărat util.
Am comparat capacitatea utilă a bateriei, consumul mediu în condiții mixte (oraș, drum și autostradă, cu climă moderată) și prețul final după reducerile de marcă și Planul Auto+, pentru a păstra șase SUV-uri electrice care, în Spania, costă astăzi sub 50.000 de euro și pot parcurge cu adevărat un drum lung fără să fie nevoie să caute un încărcător la fiecare 250 km.
Ce înseamnă „autonomie reală” și de ce nu ne bazăm pe cifra WLTP
Ciclul WLTP măsoară în condiții de laborator, pe care aproape nimeni nu le reproduce în viața de zi cu zi. Viteze moderate, temperatură ideală, fără vânt contrar și fără frig care să afecteze chimia bateriei. În practică, un SUV electric omologat pentru 500 km poate ajunge la 380 sau 400 km pe un traseu real de autostradă cu aerul condiționat pornit. De aceea, în Highmotor preferăm să vorbim despre consumul în kWh/100 km în utilizare mixtă și din acesta să deducem autonomia pe care un șofer o poate aștepta fără surprize neplăcute.
Metodologie: cum am realizat acest clasament
Am luat capacitatea utilă a bateriei — nu cea brută, care este întotdeauna mai mare și creează confuzie — și am împărțit-o la consumul mediu observat în testele presei și în datele utilizatorilor, în condiții mixte din Spania: oraș, drum secundar și autostradă la viteza legală. De asemenea, am filtrat după prețul final de vânzare către public sub 50.000 de euro, deja cu reducerile de la dealer aplicate și, unde este cazul, cu ajutorul Planului Auto+ scăzut din suma finală. Pentru detaliile exacte ale cuantumurilor în vigoare, cel mai bine este să consultați întotdeauna site-ul oficial al planului, deoarece condițiile se schimbă odată cu fiecare convocare. Am realizat un exercițiu similar în clasamentul nostru al SUV-urilor electrice cu cel mai bun raport autonomie-preț sub 45.000 de euro, iar aici am ridicat plafonul de preț pentru a permite baterii ceva mai mari.

1. Peugeot E-3008 — de la 48.900 €
E-3008 cu bateria de cea mai mare capacitate omologată sub acest plafon de preț este, în opinia noastră, surpriza lotului. Aerodinamica sa atentă și un consum redus pentru dimensiunea mașinii îi permit să întindă autonomia reală mai mult decât aproape orice altceva din această categorie.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 157 | 213 | 450 km | 17,2 kWh/100 km | Electric |

2. Skoda Enyaq 85 — de la 47.200 €
Enyaq 85 își împarte bateria de mare capacitate cu o eficiență remarcabilă. Nu este cel mai rapid și nici cel mai sportiv — nici nu își propune să fie —, dar este unul dintre cele care suportă cel mai bine un drum Madrid-Valencia fără să recalculeze traseul. Dacă cauți o finisare ceva mai premium într-un format similar, merită să arunci o privire la comparația noastră dintre Volvo EX40 și Audi Q4 e-tron, deși ambele se află în jurul sau peste plafonul de preț pe care l-am stabilit aici.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 | 286 | 420 km | 18,3 kWh/100 km | Electric |

3. Tesla Model Y RWD — de la 45.900 €
Model Y în varianta cu tracțiune spate rămâne o referință a eficienței pure. Nu are cea mai mare baterie din grup, dar gestionarea termică și aerodinamica sa compensează cu prisosință. Este, probabil, cel care transformă cel mai bine fiecare kWh în kilometri reali.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 299 | 400 km | 15,4 kWh/100 km | Electric |

4. Kia EV6 — de la 46.500 €
EV6, în versiunea de acces cu tracțiune spate, nu renunță la prea multe. Păstrează arhitectura de 800V care permite încărcări rapide adevărate, ceea ce, în autonomie reală, se traduce prin opriri mai scurte, chiar dacă bateria nu este cea mai mare.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 395 km | 16,1 kWh/100 km | Electric |

5. Hyundai Ioniq 5 — de la 44.950 €
Împărtășește platforma cu EV6 și o mare parte din logica mecanică, dar cu un caracter de confort ușor diferit. În autonomie reală se află o treaptă sub verișorul său coreean, deși diferența în utilizarea de zi cu zi abia se simte.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 380 km | 16,8 kWh/100 km | Electric |

6. Renault Scenic E-Tech — de la 42.900 €
Este cel mai accesibil din grup și, cu bateria de 60 kWh, cel care rămâne cel mai scurt în autonomie reală. Asta nu înseamnă că nu este un SUV foarte echilibrat pentru utilizare urbană și escapade scurte, cu un interior care, pentru gustul meu, rămâne unul dintre cele mai îngrijite din segment.
| Putere (kW) | Putere (CP) | Autonomie reală | Consum | Etichetă | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 340 km | 16,9 kWh/100 km | Electric |
Tabel comparativ: clasamentul complet
| Model | Preț de la | Autonomie reală | Consum | Scor |
|---|---|---|---|---|
| Peugeot E-3008 | 48.900 € | 450 km | 17,2 kWh/100 km | 9,2 |
| Skoda Enyaq 85 | 47.200 € | 420 km | 18,3 kWh/100 km | 8,8 |
| Tesla Model Y RWD | 45.900 € | 400 km | 15,4 kWh/100 km | 8,9 |
| Kia EV6 | 46.500 € | 395 km | 16,1 kWh/100 km | 8,5 |
| Hyundai Ioniq 5 | 44.950 € | 380 km | 16,8 kWh/100 km | 8,2 |
| Renault Scenic E-Tech | 42.900 € | 340 km | 16,9 kWh/100 km | 7,8 |
E-3008 al Peugeot ocupă primul loc după autonomia brută, dar Model Y RWD al Tesla este, pe hârtie, cel mai eficient kWh cu kWh. Și aici se ascunde capcana oricărui clasament de acest tip: autonomia și eficiența nu coincid întotdeauna în același automobil. Rămâne de văzut dacă viitoarea actualizare a bateriilor LFP mai dense va schimba această ordine în 2027, dar cu ceea ce există astăzi în concesionarele din Spania, aceasta este fotografia reală.
Întrebări frecvente
Ce SUV electric are cea mai mare autonomie reală sub 50.000 de euro în Spania?
Cu datele actuale, E-3008 al Peugeot în versiunea cu baterie mare oferă cea mai mare autonomie reală din grup, în jur de 450 km în condiții mixte, sub pragul de 50.000 de euro după reduceri.
Autonomia WLTP și autonomia reală sunt foarte diferite?
Da, de obicei există o diferență de 10% până la 25%, în funcție de model, climă și tipul traseului. Autostrada la viteză mare și frigul sunt factorii care penalizează cel mai mult.
Planul Auto+ poate fi aplicat acestor șase modele?
În general da, cu condiția să îndeplinească cerințele în vigoare privind prețul și tipul de cumpărător. Cuantumurile și condițiile se schimbă cu fiecare convocare, așa că este recomandat să consultați site-ul oficial înainte de a încheia achiziția.
Merită să plătești mai mult pentru o baterie mai mare dacă fac doar drumuri scurte?
Nu întotdeauna. Dacă utilizarea este mai ales urbană, un SUV precum Renault Scenic E-Tech cu bateria de 60 kWh poate fi mai mult decât suficient, iar economia inițială se simte. Bateria mare se justifică doar dacă drumul lung este frecvent, nu o excepție.
Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol
Deja un comentario


Kia oferă o gamă electrică cu 10 modele, 50 de versiuni și 400 de combinații posibile
Cei șapte finaliști pentru Mașina Anului în Europa 2027 (COTY) sunt exclusiv electrici
Peugeot E-208 GTi: o jucărie cu baterii care readuce spiritul sportivelor anilor optzeci