Audi e-3008 e-tron Enyaq EV6 EX40 Hyundai IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Peugeot Q4 Q4 e-tron Renault Scénic Skoda Tesla Volvo Električni avtomobili Nakupovalni vodniki Lestvice SUV
Lestvica 2026: 6 električnih SUV-jev z najboljšim dejanskim dosegom pod 50.000 evrov
Analiziramo dejanski doseg — ne WLTP iz prospekta — šestih električnih SUV-jev, ki jih danes lahko v Španiji kupite za manj kot 50.000 evrov. Tesla, Kia, Hyundai, Skoda, Peugeot in Renault, preizkušeni na papirju in v mešanih pogojih.
Obstaja razlika med tem, kar obljublja tehnični list WLTP, in tem, kar kaže števec kilometrov na sobotni januarski dan z vklopljenim ogrevanjem na polno in 120 km/h na avtocesti. Včasih je ta razlika 10 %. Drugič 25 %. Prav tu želi biti ta lestvica resnično uporabna.
Združili smo uporabno kapaciteto baterije, povprečno porabo v mešanih pogojih (mesto, cesta in avtocesta, z zmernim vremenom) ter končno ceno po popustih proizvajalcev in programu Plan Auto+, da bi izbrali šest električnih SUV-jev, ki v Španiji danes stanejo manj kot 50.000 evrov in res zdržijo dolgo pot brez ustavljanja vsakih 250 km v iskanju polnilnice.
Kaj pomeni »dejanski doseg« in zakaj podatku WLTP ne zaupamo
Cikel WLTP meri v laboratorijskih pogojih, ki jih v vsakdanjem življenju skoraj nihče ne ponovi. Zmerne hitrosti, idealna temperatura, brez protivetra in mraza, ki bi oslabil kemijo baterije. V praksi lahko električni SUV, homologiran za 500 km, na realni avtocesti z vklopljeno klimo pride le do 380 ali 400 km. Zato se v Highmotor raje pogovarjamo o porabi v kWh/100 km pri mešani uporabi in iz tega izpeljemo doseg, ki ga lahko voznik pričakuje brez neprijetnih presenečenj.
Metodologija: kako smo pripravili to lestvico
Vzeli smo uporabno kapaciteto baterije — ne bruto, ki je vedno večja in povzroča zmedo — in jo delili s povprečno porabo, izmerjeno v strokovnih preizkusih in podatkih uporabnikov v mešanih španskih pogojih: mesto, sekundarne ceste in avtocesta sprejeto hitrostjo. Filtrirali smo tudi po končni ceni za kupca pod 50.000 evrov, že z upoštevanimi popusti trgovcev in, kjer je to ustrezno, s pomočjo programa Plan Auto+, odšteto od končnega zneska. Za natančne vrednosti veljavnih zneskov je najbolje vedno preveriti uradno spletno stran programa, saj se pogoji ob vsakem razpisu spremenijo. Podobno vajo smo že naredili v naši lestvici električnih SUV-jev z najboljšim razmerjem med dosegom in ceno pod 45.000 evrov, tukaj pa smo zgornjo mejo cene dvignili, da lahko vključimo nekoliko večje baterije.

1. Peugeot E-3008 — od 48.900 €
E-3008 z največjo homologirano kapaciteto baterije pod to cenovno mejo je po našem mnenju presenečenje v tej skupini. Skrbno oblikovana aerodinamika in zmerna poraba za velikost avtomobila mu omogočata, da dosega večji dejanski doseg kot skoraj vsi ostali v tem razredu.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 157 | 213 | 450 km | 17,2 kWh/100 km | Električni |

2. Skoda Enyaq 85 — od 47.200 €
Enyaq 85 z veliko baterijo učinkovito porabi energijo. Ni najhitrejši ne najbolj športen — tudi ne želi biti —, je pa eden tistih, ki najbolje prenesejo pot Madrid–Valencia brez ponovnega načrtovanja poti. Če iščete nekoliko bolj premium opremo v podobnem formatu, si vredno ogledati našo primerjavo med Volvo EX40 in Audi Q4 e-tron, čeprav oba presegata ali se približujeta cenovni meji, ki smo jo določili tukaj.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 210 | 286 | 420 km | 18,3 kWh/100 km | Električni |

3. Tesla Model Y RWD — od 45.900 €
Model Y v različici z zadnjim pogonom ostaja referenca čiste učinkovitosti. Nima največje baterije v skupini, a njegovo toplotno upravljanje in aerodinamika to z lahkoto nadomestita. Verjetno najbolje spremeni vsak kWh v resnične kilometre.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 299 | 400 km | 15,4 kWh/100 km | Električni |

4. Kia EV6 — od 46.500 €
EV6 v vstopni različici z zadnjim pogonom ne odstopa bistveno. Ohranja arhitekturo 800 V, ki omogoča resnično hitro polnjenje, kar se pri dejanskem dosegu pozna v krajših postankih, čeprav baterija ni največja.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 395 km | 16,1 kWh/100 km | Električni |

5. Hyundai Ioniq 5 — od 44.950 €
Deli platformo z EV6 in velik del mehanske logike, a s�nekoliko drugačnim značajem udobja. Pri dejanskem dosegu je za korak za svojim korejskim sorodnikom, vendar se razlika v vsakdanji uporabi komaj opazi.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 380 km | 16,8 kWh/100 km | Električni |

6. Renault Scenic E-Tech — od 42.900 €
Je najcenejši v skupini in z baterijo 60 kWh tudi tisti z najkrajšim dejanskim dosegom. To ne pomeni, da ni uravnotežen SUV za mestno rabo in krajše izlete, z notranjostjo, ki je po mojem mnenju še vedno ena najbolj dodelanih v segmentu.
| Moč (kW) | Moč (KM) | Dejanski doseg | Poraba | Nalepka | Gorivo |
|---|---|---|---|---|---|
| 125 | 170 | 340 km | 16,9 kWh/100 km | Električni |
Primerjalna tabela: celotna lestvica
| Model | Cena od | Dejanski doseg | Poraba | Ocena |
|---|---|---|---|---|
| Peugeot E-3008 | 48.900 € | 450 km | 17,2 kWh/100 km | 9,2 |
| Skoda Enyaq 85 | 47.200 € | 420 km | 18,3 kWh/100 km | 8,8 |
| Tesla Model Y RWD | 45.900 € | 400 km | 15,4 kWh/100 km | 8,9 |
| Kia EV6 | 46.500 € | 395 km | 16,1 kWh/100 km | 8,5 |
| Hyundai Ioniq 5 | 44.950 € | 380 km | 16,8 kWh/100 km | 8,2 |
| Renault Scenic E-Tech | 42.900 € | 340 km | 16,9 kWh/100 km | 7,8 |
Peugeot E-3008 je na prvem mestu po bruto dosegu, vendar je Tesla Model Y RWD na papirju najučinkovitejši kWh za kWh. Tu tiči past vsake take lestvice: doseg in učinkovitost se pri istem avtomobilu ne ujemata vedno. Ostaja vprašanje, ali bo naslednja posodobitev z gostejšimi baterijami LFP spremenila ta vrstni red leta 2027, vendar je glede na to, kar je danes na špansketh prodajnih mestih, to dejanska slika.
Pogosta vprašanja
Kateri električni SUV ima največji dejanski doseg pod 50.000 evrov v Španiji?
Glede na trenutne podatke ima Peugeot E-3008 v različici z veliko baterijo najvišji dejanski doseg v skupini, okoli 450 km v mešanih pogojih, pod pragom 50.000 evrov po popustih.
Se WLTP doseg in dejanski doseg močno razlikujeta?
Da, običajno je razlika med 10 % in 25 %, odvisno od modela, vremena in vrste poti. Največ jih zmanjšujeta hitra vožnja po avtocesti in mraz.
Ali se program Plan Auto+ lahko uporabi za teh šest modelov?
Na splošno da, če izpolnjujejo veljavne pogoje glede cene in vrste kupca. Zneski in pogoji se ob vsakem razpisu spremenijo, zato je priporočljivo pred nakupom preveriti uradno spletno stran.
Ali se splača več plačati za večjo baterijo, če le redko vozim na dolge razdalje?
Ne vedno. Če je uporaba predvsem mestna, je SUV, kot je Renault Scenic E-Tech z baterijo 60 kWh, lahko več kot dovolj, prihranek na začetku pa je opazen. Velika baterija je upravičena le, če so dolge poti pogoste, ne pa izjema.
Tehnične specifikacije avtomobilov iz tega članka
Deja un comentario


Kia ponuja električno ponudbo z 10 modeli, 50 različicami in 400 možnimi kombinacijami
Sedem finalistov za evropski avtomobil leta 2027 (COTY) je izključno električnih.
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta