6 elektrycznych SUV-ów premium o najlepszym stosunku jakości do ceny poniżej 70 000 euro

Iván Navarro     15 August 2026     6 min.
6 elektrycznych SUV-ów premium o najlepszym stosunku jakości do ceny poniżej 70 000 euro

Sześć elektrycznych SUV-ów premium poniżej 70 000 euro przeanalizowanych na podstawie zweryfikowanych danych: zasięg WLTP, moc ładowania, wyposażenie i ostateczna cena. Ostateczny ranking na 2026 rok na rynku hiszpańskim.

Segment elektrycznych modeli premium zmienił zasady gry. Trzy lata temu przekroczenie bariery 60 000 euro było niemal obowiązkowe, by dostać się do plug-inowego SUV-a z trzema rozpoznawalnymi literami na masce. Dziś już nie. Połączenie dedykowanych platform, tańszych baterii i azjatyckiej konkurencji, która zmusiła Niemców do działania, obniżyło próg wejścia. I właśnie to pole, które tutaj badamy.

Przefiltrowaliśmy hiszpański rynek w poszukiwaniu elektrycznych SUV-ów premium za mniej niż 70 000 euro z homologowanymi danymi, realną dostępnością u dealerów i stosunkiem jakości do ceny, który wytrzyma chłodną analizę. Bez zbędnych ozdobników.

Co dziś definiuje elektrycznego SUV-a premium poniżej 70 000 €?

Elektryczny premium w 2026 roku nie uzasadnia się już samym logo. Liczy się oprogramowanie, stabilna krzywa ładowania w zakresie 10-80%, odczuwalna jakość wnętrza i wyposażenie seryjne, bez wpadania w pułapkę konfiguratora. Poniżej 70 000 euro oczekujemy co najmniej 400 km rzeczywistego zasięgu WLTP, szybkiego ładowania powyżej 130 kW i kompletnego pakietu ADAS bez dopłat.

Kryteria rankingu: zasięg WLTP, szybkie ładowanie i wyposażenie

W tym porównaniu elektrycznych SUV-ów premium 2026 oceniliśmy sześć zmiennych: zasięg WLTP, maksymalną moc ładowania prądem stałym, moc silnika, wyposażenie seryjne, gwarancję (pojazdu i baterii) oraz cenę końcową po uwzględnieniu Plan Auto+. Wynik mieści się w skali od 1 do 10 i odzwierciedla równowagę, a nie szczytową wartość jednej liczby.

Jak Plan Auto+ wpływa na cenę końcową?

Plan Auto+ to obowiązujący w Hiszpanii system dopłat do zakupu pojazdów zelektryfikowanych. Kwoty zmieniają się często i zależą od złomowania — przed podpisaniem umowy warto sprawdzić oficjalną stronę. W cenach poniżej wymieniamy cenę wyjściową PVP; dopłata może obniżyć rachunek o od 4 500 do 7 000 euro, zależnie od przypadku.

Bmw Ix1

1. BMW iX1 xDrive30 — od 55 900 €

iX1 pozostaje, w naszej opinii, najuczciwszym wejściem w niemiecki elektryczny premium. Nie błyszczy jedną liczbą, lecz całością: 66 kWh użytecznej pojemności, dobra izolacja, układ kierowniczy o znajomym wyczuciu i integracja Android Auto, którą inni powinni skopiować. Trzeba jednak przyznać, że moc ładowania zatrzymuje się na 130 kW — kompetentnie, ale bez prowadzenia w stawce.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
230 313 180 km/h 466 km 16,8 kWh/100km Zero Elektryczny

Audi Q4

2. Audi Q4 e-tron 45 — od 58 400 €

Q4 e-tron otrzymał niedawno istotną aktualizację baterii i oprogramowania, o czym pisaliśmy szczegółowo kilka tygodni temu. Wersja 45 z napędem na tylną oś to, moim zdaniem, najlepszy punkt gamy: 286 KM, 562 km WLTP i ładowanie z mocą 165 kW. Wnętrze nie dorównuje odczuciem termicznemu Q5, ale nowy system MMI i reakcja pedału gazu to wyraźny krok naprzód.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
210 286 180 km/h 562 km 15,9 kWh/100km Zero Elektryczny

Mercedes EQB

3. Mercedes-Benz EQB 300 4MATIC — od 62 100 €

EQB to rzadki ptak w tej grupie: siedem prawdziwych miejsc w elektrycznym SUV-ie premium za mniej niż 70 000 euro. Trzeci rząd nadaje się do krótkich tras, bądźmy szczerzy, ale jest. Kontrargumentem jest mniej dopracowana aerodynamika niż u rywali, dlatego 66,5 kWh netto daje 423 km WLTP, a nie więcej. Opłaca się, jeśli potrzebujesz modularności; nie opłaca się, jeśli dużo jeździsz autostradą z prędkością 130 km/h.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
168 228 160 km/h 423 km 18,8 kWh/100km Zero Elektryczny

Volvo Ex40 2025 00002

4. Volvo EX40 Twin Motor — od 59 750 €

EX40 dobrze się zestarzał. Jego platforma nie jest najnowszą generacją grupy Geely i widać to w zużyciu przy dużej prędkości, ale całość wciąż się broni: napęd na obie osie, 408 KM, skandynawski komfort jazdy i ergonomia, która — inaczej niż u wielu rywali — nie uległa szaleństwu wrzucania wszystkiego na ekran. Jak już pisaliśmy w ostatniej recenzji, pozostaje rozsądnym punktem odniesienia.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
300 408 180 km/h 515 km 17,5 kWh/100km Zero Elektryczny

Tesla Model Y 2025 China 00005

5. Tesla Model Y Long Range AWD — od 52 990 €

Tak, Tesla w rankingu premium. Można dyskutować, czy wnętrze Model Y dorównuje Q4 e-tron — pod względem materiałów nie dorównuje — ale cały pakiet oprogramowania, sieć Supercharger i krzywa ładowania wciąż wyznaczają poprzeczkę, do której inni próbują się dostać. 622 km WLTP, szczytowe ładowanie 250 kW i najlepszy całkowity koszt użytkowania w grupie. Obniżka cen w 2026 roku wprowadza go do klubu także pod względem ceny.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
378 514 201 km/h 622 km 15,2 kWh/100km Zero Elektryczny

Genesis Gv60 2025 00006

6. Genesis GV60 Premium — od 65 900 €

Koreański outsider zasługuje na uwagę. Dzieli platformę E-GMP z Kia EV6 i Hyundai Ioniq 5, co przekłada się na architekturę 800 V i ładowanie z mocą 233 kW — w praktyce oznacza to 18 minut na przejście z 10 do 80% przy odpowiedniej ładowarce. Wnętrze, skórzana tapicerka Nappa i szklane detale, wydaje się o szczebel wyżej niż EQB. Sieć dealerska w Hiszpanii jest jednak wciąż ograniczona.

Moc kW Moc KM Prędkość maks. Zasięg WLTP Zużycie Naklejka Paliwo
234 318 185 km/h 517 km 16,5 kWh/100km Zero Elektryczny

Tabela porównawcza: ranking jakości do ceny 2026

§h315BMWh316§

§h331Mercedesh332§

§h347Porscheh348§

§h363Hyundaih364§

§h379Kiah380§

§h395Genesish396§

Miejsce Model Zasięg WLTP Maks. moc DC Moc KM Cena od Ocena /10
Tesla Model Y LR AWD 622 km 250 kW 514 52 990 € 9,2
Audi Q4 e-tron 45 562 km 165 kW 286 58 400 € 8,8
Genesis GV60 Premium 517 km 233 kW 318 65 900 € 8,5
Volvo EX40 Twin 515 km 200 kW 408 59 750 € 8,2
BMW iX1 xDrive30 466 km 130 kW 313 55 900 € 8,0
Mercedes EQB 300 423 km 112 kW 228 62 100 € 7,4

Werdykt: który elektryczny SUV premium wybrać w zależności od profilu użytkowania

Dla tych, którzy dużo jeżdżą autostradą, Model Y wciąż dominuje dzięki krzywej ładowania i własnej sieci. Dla tych, którzy stawiają na wykończenie i charakter jazdy, Q4 e-tron 45 to najbardziej wyważony wybór w grupie. GV60 to racjonalna propozycja dla kogoś, kto chce architektury 800 V, nie sięgając po Macana Electric. A EQB — z zastrzeżeniami — dla rodzin, które od czasu do czasu potrzebują siedmiu miejsc.

Najczęściej zadawane pytania

Który elektryczny SUV premium oferuje najlepszy rzeczywisty zasięg poniżej 70 000 €?
Tesla Model Y Long Range z 622 km WLTP i rzeczywistym zużyciem między 16 a 18 kWh/100 km w mieszanym ruchu. Audi Q4 e-tron 45 podąża tuż za nim z homologowanymi 562 km.

Czy dopłaty Plan Auto+ się opłacają w tym segmencie?
Tak, zwłaszcza przy oddaniu pojazdu do złomowania. Dopłata może obniżyć PVP o od 4 500 do 7 000 euro. Dokładne kwoty warto zweryfikować na oficjalnej stronie przed zakupem.

Który model ma najbardziej efektywne szybkie ładowanie?
Genesis GV60, dzięki architekturze 800 V, pozwala naładować baterię od 10 do 80% w około 18 minut przy odpowiedniej ładowarce. Model Y korzysta z sieci Supercharger V3 i V4, bardziej rozpowszechnionej w Hiszpanii.

Czy elektryczny premium warto wybrać zamiast generalisty z większym zasięgiem?
To zależy od użytkowania. W długich podróżach i pod względem odczuwalnej jakości — tak; w ruchu miejskim i przy czystym koszcie generalista z dużą baterią może mieć lepszy bilans. Kluczowy jest koszt całkowity w ciągu pięciu lat, a nie cena PVP.

Dane techniczne samochodów z tego artykułu

CrossoverAudi Q528 wersji · od 63 000 €
CrossoverAudi Q420 wersji · od 49 350 €

Deja un comentario