Toyota C-HR PHEV kontra Kia Ceed Plug-in Hybrid: który kompaktowy plug-in oferuje lepszą rzeczywistą efektywność w 2026 roku

Iván Navarro     9 October 2026     5 min.
Toyota C-HR PHEV kontra Kia Ceed Plug-in Hybrid: który kompaktowy plug-in oferuje lepszą rzeczywistą efektywność w 2026 roku

Porównujemy Toyotę C-HR PHEV i Kię Ceed Plug-in Hybrid na podstawie oficjalnych danych dotyczących zasięgu, zużycia paliwa i ceny, aby ustalić, który z nich lepiej sprawdza się na co dzień w 2026 roku.

Wybór kompaktowej hybrydy plug-in w Hiszpanii przestał być niszową zagrywką. Dla wielu kierowców, którzy nie chcą całkowicie rezygnować ze stacji benzynowych, ale nie chcą też zrezygnować z etykiety CERO, to w 2026 roku najrozsądniejsza opcja na rynku. W tym segmencie są dwie propozycje, które w salonach padają nieustannie: Toyota C-HR PHEV i Kia Ceed Plug-in Hybrid. Na papierze konkurują o tego samego klienta. W praktyce odpowiadają na różne potrzeby.

Toyota C Hr 2026 03

Toyota C-HR PHEV: moc, zasięg elektryczny i cena od ≈35 000 €

C-HR trafia do tego porównania w wersji 2.0 Hybryda Plug-in, najmocniejszej w swojej gamie zelektryfikowanej. To ≈223 CV mocy łącznej, wartość w tym segmencie zupełnie niespotykana, co przekłada się na przyspieszenie 0-100 km/h w ≈7,4 s. To nie jest samochód sportowy, ale nie brakuje mu też werwy, gdy trzeba wyprzedzić na drodze lokalnej.

Bateria o pojemności ≈13,6 kWh pozwala przejechać do ≈66 km w trybie elektrycznym według cyklu homologacyjnego. Taki zasięg — przy umiarkowanej jeździe miejskiej — pokrywa znaczną część codziennych dojazdów bez uruchamiania silnika spalinowego.

Napęd Moc 0-100 km/h Prędk. maks. Zasięg elektryczny Zużycie Bateria CO₂ Cena od
2.0 Hybryda Plug-in 164 kW / 223 CV 7,4 s 180 km/h 66 km 1 l/100 km 13,6 kWh 20 g/km 35 000 €

Kia Ceed

Kia Ceed Plug-in Hybrid: rodzinna praktyczność od ≈39 000 €

Ceed PHEV gra w innej lidze. Przy ≈141 CV i momencie obrotowym ≈265 Nm jego charakter jest spokojniejszy: przyspieszenie 0-100 km/h zajmuje ≈11 sekund, prawie cztery więcej niż w Toyocie. Ale tam, gdzie traci w przyspieszeniu, zyskuje w czymś, co dla wielu rodzin waży więcej: nadwozie o długości ≈4610 mm, większe niż w C-HR, daje większy bagażnik i więcej miejsca z tyłu.

Jego bateria o pojemności ≈8,9 kWh zapewnia ≈50 km homologowanego zasięgu elektrycznego. Mniej niż u japońskiego rywala, owszem, ale wystarczająco na większość codziennych dojazdów do pracy i z powrotem w warunkach miejskich i podmiejskich.

Napęd Moc Moment obrotowy 0-100 km/h Prędk. maks. Zasięg elektryczny Zużycie Bateria CO₂ Cena od
1.6 GDi PHEV 104 kW / 141 CV 265 Nm 11 s 170 km/h 50 km 1,5 l/100 km 8,9 kWh 30 g/km 39 000 €

Toyota C-HR

Rzeczywisty zasięg elektryczny: 66 km kontra 50 km

Tu różnica jest wyraźna i nie wymaga wielu niuansów: C-HR ma homologowany zasięg elektryczny o ≈16 km większy niż Ceed. W codziennym użytkowaniu te dodatkowe kilometry mogą oznaczać różnicę między dojechaniem do pracy i powrotem bez uruchamiania silnika spalinowego a koniecznością wspomagania się benzyną w połowie tygodnia. Dla kogoś, kto pokonuje powtarzalne, krótkie trasy — typowy profil użytkownika miejskiego PHEV — te 66 km Toyoty się opłaca, i to sporo.

Homologowane zużycie paliwa i efektywność w jeździe mieszanej

Toyota deklaruje homologowane zużycie ≈1 l/100 km, wobec ≈1,5 l/100 km w Kii. To wartości laboratoryjne, warto o tym pamiętać: w rzeczywistym zużyciu mieszanym, przy rozładowanej baterii, oba modele zachowują się jak konwencjonalne hybrydy, a różnice wyraźnie się zacierają. Mimo to dana homologowana jest wskaźnikiem tego, jak dużą rolę odgrywa część elektryczna w każdej z propozycji, a tu C-HR znów wypada lepiej.

Moc i właściwości jezdne

223 CV wobec 141 CV to spora przepaść jak na segment, który zwykle konkuruje w skromniejszych kategoriach. C-HR wydaje się zwinniejszy i pewniejszy na autostradzie, z zapasem mocy na wyprzedzanie. Ceed natomiast nie stara się błyszczeć mocą: jego koncepcja to bardziej rodzinny krążownik, komfortowy i bez niespodzianek, co łączy się z praktycznym podejściem, które analizowaliśmy przy wyborze rodzinnego kompaktowego PHEV, gdzie pojemność bagażnika przy zamontowanej baterii waży tyle samo co wartość mocy.

Toyota C Hr 2026 02

Cena i stosunek kosztów do efektywności

C-HR zaczyna się od ≈35 000 €, Ceed od ≈39 000 €. Są to ceny katalogowe zalecane przez producenta, orientacyjne, bez rabatów salonowych i bez doraźnych kampanii — warto o tym pamiętać, zanim sięgniemy po kalkulator. Osoby szukające dopłat do zakupu mogą sprawdzić obowiązujący Plan Auto+ na oficjalnej stronie, ponieważ kwoty często się zmieniają i nie warto polegać na liczbach z pamięci.

Przy różnicy ≈4000 € na korzyść Toyoty, a do tego z większą mocą i większym zasięgiem elektrycznym, argument ekonomiczny wyraźnie przechyla się na jedną stronę.

Tabela porównawcza i ocena

Model Moc Zasięg EV Zużycie Cena od Ocena
Toyota C-HR PHEV 223 CV 66 km 1 l/100 km 35 000 € 8,6/10
Kia Ceed Plug-in Hybrid 141 CV 50 km 1,5 l/100 km 39 000 € 7,4/10

Toyota C Hr 2026 01

Który kompaktowy PHEV jest najlepszy w 2026 roku?

Jeśli kryterium jest rzeczywista efektywność — zasięg elektryczny, homologowane zużycie paliwa i cena wejściowa — Toyota C-HR PHEV wygrywa wyraźnie. Większa moc, więcej kilometrów na prądzie i niższa cena wyjściowa to trzy argumenty trudne do obalenia. Ceed jednak nie traci sensu: jego dłuższe nadwozie i rodzinna koncepcja czynią go logicznym wyborem dla tych, którzy przedkładają przestrzeń nad osiągi elektryczne. Pozostaje pytanie, czy ta dodatkowa praktyczność rekompensuje dodatkowe ≈4000 €, o czym wspominaliśmy już w naszym rankingu kompaktowych PHEV o największym rzeczywistym zasięgu elektrycznym.

Najczęściej zadawane pytania

Jaki rzeczywisty zasięg elektryczny ma Toyota C-HR PHEV?
Według karty homologacyjnej wynosi około 66 km w trybie elektrycznym, przy baterii o pojemności ≈13,6 kWh.

Ile pali Kia Ceed Plug-in Hybrid z naładowaną baterią?
Jego homologowane zużycie wynosi około 1,5 l/100 km, wobec ≈1 l/100 km w C-HR.

Który jest tańszy, C-HR PHEV czy Ceed PHEV?
Toyota C-HR PHEV zaczyna się od około 35 000 €, a Kia Ceed Plug-in Hybrid od około 39 000 €; obie ceny są katalogowe, bez rabatów.

Czy w Hiszpanii są dopłaty publiczne do zakupu tych PHEV?
Tak, w ramach Planu Auto+, którego kwoty i warunki warto sprawdzać bezpośrednio na oficjalnej stronie ze względu na częste aktualizacje.


Deja un comentario