C-HR Ceed KIA Toyota Hibrit arabalar Kompakt Karşılaştırmalar Testler
Toyota C-HR PHEV ile KIA Ceed Plug-in Hybrid karşılaştırması: 2026'da hangi kompakt şarj edilebilir hibrit gerçek verimlilikte daha iyi?
Toyota C-HR PHEV ile KIA Ceed Plug-in Hybrid’i resmi menzil, tüketim ve fiyat verileriyle karşılaştırarak 2026’da günlük kullanımda hangisinin daha iyi performans gösterdiğini belirliyoruz.
İspanya’da kompakt bir şarj edilebilir hibrit seçmek artık niş bir tercih değil. Benzin istasyonundan tamamen vazgeçmek istemeyen ama CERO etiketinden de ödün vermek istemeyen birçok sürücü için 2026’da piyasadaki en mantıklı seçenek bu. Bu segmentte bayilerde sürekli adı geçen iki model var: Toyota C-HR PHEV ve KIA Ceed Plug-in Hybrid. Kağıt üzerinde aynı müşteriye hitap ediyorlar. Pratikte ise farklı ihtiyaçları karşılıyorlar.

Toyota C-HR PHEV: güç, elektrikli menzil ve ≈35.000 €’dan başlayan fiyat
C-HR, bu karşılaştırmaya elektrifiye gamının en güçlü varyantı olan 2.0 Plug-in Hybrid versiyonuyla giriyor. Birleşik ≈223 CV güç sunuyor; bu rakam bu segmentte alışılmadık bir değer ve 0-100 km/s ≈7,4 saniye olarak karşılık buluyor. Bir spor araba değil, ama ikincil yolda öne geçmek gerektiğinde de yetersiz kalmıyor.
≈13,6 kWh’lik batarya, resmi çevrimde elektrikli modda ≈66 km’ye kadar yol almayı sağlıyor; kullanım şehir içi ve ölçülü olduğunda bu menzil, yanma motoruna dokunmadan günlük hareketliliğin büyük bölümünü karşılıyor.
| Motor | Güç | 0-100 km/s | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Batarya | CO₂ | Fiyat (başlangıç) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2.0 Plug-in Hybrid | 164 kW / 223 CV | 7,4 s | 180 km/s | 66 km | 1 l/100 km | 13,6 kWh | 20 g/km | 35.000 € |

KIA Ceed Plug-in Hybrid: ≈39.000 €’dan başlayan aile pratikliği
Ceed PHEV farklı bir oyun oynuyor. ≈265 Nm tork ve ≈141 CV ile karakteri daha sakin: 0-100 ≈11 saniyede kalıyor, Toyota’dan neredeyse dört saniye yavaş. Ancak ivmelenmede kaybettiği şeyi, birçok aile için daha ağır basan bir alanda kazanıyor: C-HR’den daha uzun olan ≈4.610 mm’lik karoseri, daha geniş bagaj ve arka koltuk alanı anlamına geliyor.
≈8,9 kWh’lik bataryası resmi olarak ≈50 km elektrikli menzil sunuyor. Japon rakipten daha az, evet, ama şehir içi ve banliyö ortamında işe gidip gelme yolculuklarının çoğu için yeterli.
| Motor | Güç | Tork | 0-100 km/s | Maks. hız | Elektrikli menzil | Tüketim | Batarya | CO₂ | Fiyat (başlangıç) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1.6 GDi PHEV | 104 kW / 141 CV | 265 Nm | 11 s | 170 km/s | 50 km | 1,5 l/100 km | 8,9 kWh | 30 g/km | 39.000 € |

Gerçek elektrikli menzil: 66 km’ye karşı 50 km
Burada fark açık ve pek yorumu gerektirmiyor: C-HR, Ceed’e göre elektrikli modda ≈16 km daha fazla resmi menzil sunuyor. Günlük kullanımda bu ek kilometreler, işe gidip motoru çalıştırmadan dönebilmek ile hafta ortasında benzine başvurmak arasındaki farkı yaratabilir. Tekrarlayan kısa yolculuklar yapanlar için —tipik şehir PHEV profili— Toyota’nın 66 km’si bolca karşılığını veriyor.
Resmi tüketim ve karma kullanımda verimlilik
Toyota resmi olarak ≈1 l/100 km, KIA ise ≈1,5 l/100 km tüketim bildiriyor. Bunlar laboratuvar değerleri, bunu unutmamak gerekiyor: bataryası bitmiş gerçek karma kullanımda ikisi de klasik hibrit gibi davranıyor ve farklar epey daralıyor. Yine de resmi veri, her teklifte elektrik kısmının ne kadar ağırlık taşıdığını gösteren bir gösterge olarak işe yarıyor ve bu noktada C-HR yine daha iyi çıkıyor.
Güç ve dinamik davranış
223 CV’ye karşı 141 CV, genellikle daha ölçülü rekabet eden bir segment için önemli bir fark. C-HR otoyolda daha çevik ve kararlı hissettiriyor, öne geçmek için bol rezerv sunuyor. Ceed ise güçle öne çıkmaya çalışmıyor; konforlu, sakin ve sorunsuz bir aile seyahati karakteri taşıyor. Bu da aile için kompakt bir PHEV seçerken analiz ettiğimiz pratik yaklaşımla örtüşüyor; bataryası takılıyken bagaj alanı, güç rakamı kadar önemli.

Fiyat ve maliyet-verimlilik ilişkisi
C-HR ≈35.000 €’dan, Ceed ≈39.000 €’dan başlıyor. Bunlar üretici tarafından önerilen, bayi indirimi veya kampanya içermeyen, yönlendirici PVP fiyatları; hesap makinesine başlamadan önce bunu hatırlamakta fayda var. Satın alma teşviklerini merak edenler, sık güncellendikleri için tutarları hafızaya değil, resmi web sitesindeki güncel Plan Auto+ bilgilerine bakarak kontrol etmeli.
≈4.000 €’luk fark Toyota lehine olunca, üstelik daha fazla güç ve elektrikli menzille birlikte, ekonomik argüman açıkça bir tarafa çekiyor.
Karşılaştırma tablosu ve puanlama
| Model | Güç | EV menzil | Tüketim | Fiyat (başlangıç) | Puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Toyota C-HR PHEV | 223 CV | 66 km | 1 l/100 km | 35.000 € | 8,6/10 |
| KIA Ceed Plug-in Hybrid | 141 CV | 50 km | 1,5 l/100 km | 39.000 € | 7,4/10 |

2026’nın en iyi kompakt PHEV’i hangisi?
Ölçüt gerçek verimlilikse —elektrikli menzil, resmi tüketim ve giriş fiyatı— Toyota C-HR PHEV açıkça önde. Daha fazla güç, daha fazla elektrikli kilometre ve daha düşük başlangıç fiyatı, itiraz etmesi zor üç argüman. Ceed ise anlamsız değil: daha uzun karoseri ve aile odaklı yapısıyla elektrikli performanstan çok alan öncelikli olanlar için mantıklı bir seçenek. Bu ek pratikliğin ≈4.000 €’luk farkı karşılayıp karşılamayacağı ise, gerçek elektrikli menzile göre kompakt PHEV sıralamamızda zaten işaret ettiğimiz bir soru.
Sıkça sorulan sorular
Toyota C-HR PHEV’in gerçek elektrikli menzili nedir?
Onaylı teknik verilerine göre, ≈13,6 kWh bataryayla elektrikli modda yaklaşık 66 km.
KIA Ceed Plug-in Hybrid, batarya doluyken ne kadar tüketir?
Resmi tüketimi ≈1 l/100 km olan C-HR’ye karşılık yaklaşık 1,5 l/100 km civarında.
C-HR PHEV ve Ceed PHEV’den hangisi daha ucuz?
Toyota C-HR PHEV yaklaşık 35.000 €’dan, KIA Ceed Plug-in Hybrid yaklaşık 39.000 €’dan başlıyor; her ikisi de indirimsiz PVP fiyatları.
İspanya’da bu PHEV’ler için kamu desteği var mı?
Evet, Plan Auto+ kapsamında; tutarlar ve koşullar sık güncellendiği için resmi web sitesinden kontrol etmek gerekiyor.
Deja un comentario


Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor
Dacia Sandero Hybrid 155 ilk temas: 19.890 euro'dan başlayan fiyatlarla güç ve verimlilik
Leapmotor B03X direksiyon başında: ekonomik bir elektrikli şehir otomobili