EV6 EV9 Hyundai IONIQ Ioniq 5 IONIQ 9 KIA Samochody elektryczne Porównania Rodzinne SUV
Hyundai IONIQ 9 kontra KIA EV9: który elektryczny SUV rodzinny z siedmioma miejscami oferuje więcej wartości w 2026 roku
Porównujemy Hyundai IONIQ 9 i KIA EV9 GT Line AWD, dwa koreańskie elektryczne SUV-y z siedmioma miejscami na platformie E-GMP, aby odpowiedzieć, która opcja oferuje więcej realnej wartości w 2026 roku.
Dwa koreańskie modele, jedna platforma i dwa niemal przeciwstawne podejścia do elektrycznego SUV-a rodzinnego. Tak w skrócie przedstawia się pojedynek między Hyundai IONIQ 9 a KIA EV9. Oba korzystają z architektury E-GMP, oba mają siedem miejsc i oba muszą przekonać rodziny, które nie postrzegają już elektryka jako ciekawostki, lecz jako opcję domyślną. Dalej każdy z nich ciągnie w swoją stronę.
Wspólna platforma E-GMP, odmienne filozofie
Hyundai i KIA od lat pokazują, że ta sama baza techniczna może dawać bardzo różne rezultaty, zależnie od tego, do jakiego odbiorcy marka celuje. Widzieliśmy to już przy Hyundai IONIQ 5 kontra KIA EV6, a w segmencie siedmioosobowym ten schemat się powtarza, choć z niuansami, które tutaj mają znacznie większe znaczenie.
IONIQ 9 stawia na zasięg, komfort jazdy i bardziej przystępną cenę wejścia. EV9 w wersji GT Line AWD stawia na surową moc, napęd na obie osie i wyposażenie zbliżone do segmentu premium. Według nas żaden z nich nie jest lepszy w ogólnym ujęciu — wszystko zależy od tego, do czego będziesz używać samochodu, i właśnie na tym warto spokojnie się zatrzymać.

Hyundai IONIQ 9 od 69 294 €: stawka na zasięg i komfort
Wersja 218 110kWh Star z siedmioma miejscami ma akumulator o użytecznej pojemności 110,3 kWh i homologowany zasięg w okolicach 620 kilometrów, co plasuje go wśród najbardziej konkurencyjnych elektrycznych SUV-ów o dużym zasięgu w swojej kategorii obecnie w Hiszpanii. Moc, 160 kW (218 KM), nie ma na celu imponowania na światłach. Ma raczej sprawić, że długa podróż z rodziną na pokładzie nie zamieni się w ciąg postojów na stacjach ładowania.
| Model | Paliwo | Moc | Prędkość maksymalna | Zasięg | Bateria | Cena od |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hyundai IONIQ 9 218 110kWh Star 7plz | Elektryczny | 160 kW / 218 KM | 190 km/h | 620 km | 110,3 kWh | 69 294 € |

KIA EV9 GT Line AWD za 85 783 €: moc i napęd na obie osie kosztem zasięgu
EV9 Electric 385 99,8kWh GT Line AWD to już inna historia. Z 283 kW (385 KM) rozłożonymi na dwa silniki i napędem na obie osie porusza się z zdecydowaniem, którego IONIQ 9 nie próbuje dorównać. Zasięg, i trzeba być tu szczerym, ustępuje: homologowany zasięg tej konfiguracji GT Line AWD wynosi 505 kilometrów WLTP, wobec 620 km IONIQ 9 Star. Dla SUV-a rodzinnego to nadal wartość pozwalająca na długie podróże, ale pokazuje cenę tak dużej mocy, tak dużej masy i 21-calowych felg na akumulatorze 99,8 kWh. Warto to mieć na uwadze przed porównaniem cen, nie traktując tego jako wady dyskwalifikującej.
| Model | Paliwo | Moc | Prędkość maksymalna | Zasięg | Bateria | Cena od |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KIA EV9 Electric 385 GT Line AWD | Elektryczny | 283 kW / 385 KM | 200 km/h | 505 km | 99,8 kWh | 85 783 € |

Zasięg i bateria: punkt, który najbardziej dzieli oba SUV-y
Tu pojedynek się przechyla, ale nie rozstrzyga. IONIQ 9 homologuje o około 115 km więcej niż EV9 GT Line AWD (620 wobec 505 km), z nieco większą użyteczną baterią: 110,3 kWh wobec 99,8 kWh. Wyjaśnienie tkwi w różnym rozłożeniu priorytetów każdej konfiguracji: EV9 w tym konkretnym wariancie oddaje zasięg na rzecz mocy, napędu na obie osie i dużej felgi, natomiast IONIQ 9 Star jest fabrycznie skalibrowany tak, by wycisnąć z każdego kWh jak najwięcej, przy jednym silniku tylnym. Dla rodziny, która regularnie pokonuje długie trasy — wyjazd na wakacje, odwiedziny u dziadków oddalonych o 300 kilometrów — oba modele mają zapas w cyklu homologacyjnym. Różnica jest bardziej odczuwalna w rzeczywistym zużyciu przy 120 km/h niż w karcie katalogowej.
Cena i wyposażenie: co dostajesz za różnicę 16 489 €?
EV9 GT Line AWD z siedmioma miejscami kosztuje o 16 489 € więcej niż IONIQ 9 Star. W zamian dostajesz 167 KM więcej, napęd na obie osie i poziom wykończenia wyraźnie celujący w segment premium. To znacząca różnica, a tutaj osobiste kryteria ważą tyle co dane techniczne: jeśli szukasz samochodu, który zaimponuje dynamiką i prezencją, EV9 to uzasadnia. Jeśli Twoim priorytetem jest przemieszczanie się z większym homologowanym zasięgiem i za mniejsze pieniądze, IONIQ 9 wypada lepiej.
Ceny obu modeli to zalecane przez producenta ceny PVP z października 2026 roku, bez rabatów dealerskich i jednorazowych kampanii. Jeśli Twój zakup może skorzystać z dopłat publicznych, punktem odniesienia w Hiszpanii pozostaje program Plan Auto+, którego kwoty i warunki warto sprawdzić na oficjalnej stronie przed podpisaniem umowy.
Przestronność i trzeci rząd siedzeń: codzienność z siedmioma miejscami
W codziennym użytkowaniu z dziećmi, wózkami i bagażem na weekend oba SUV-y rozwiązują równanie siedmiu miejsc z solidnością, którą szczegółowo przeanalizowaliśmy w naszym przewodniku wyboru rodzinnego SUV-a z siedmioma miejscami. Realna różnica tkwi w sposobie użytkowania: EV9 sprawia wrażenie bardziej zdecydowanego i lepiej trzyma się drogi dzięki napędowi na obie osie, podczas gdy IONIQ 9 nagradza długie trasy nieco większym homologowanym zasięgiem, co ostatecznie najbardziej odczuwa się przy pełnym obsadzeniu rodziną.

Tabela podsumowująca i werdykt: który koreański elektryczny SUV z 7 miejscami oferuje więcej wartości w 2026 roku?
| Model | Moc | Zasięg | Cena od | Ocena wartości (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Hyundai IONIQ 9 | 218 KM | 620 km | 69 294 € | 8,5 |
| KIA EV9 GT Line AWD | 385 KM | 505 km | 85 783 € | 7,5 |
Patrząc na liczby, IONIQ 9 wypada jako opcja o największej wartości dla kogoś, kto szuka rodzinnego SUV-a z siedmioma miejscami o największym homologowanym zasięgu i najniższej cenie wejścia. EV9 GT Line AWD nadal ma sens dla osób stawiających na moc i napęd, a w 2026 roku ten wybór nie oznacza już niewykonalnego zasięgu: 505 km WLTP wystarcza na podróże rodzinne, za cenę ok. 16 500 € więcej i 167 KM dodatkowej mocy.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka jest różnica w cenie między Hyundai IONIQ 9 a KIA EV9?
IONIQ 9 Star zaczyna się od 69 294 €, a siedmioosobowy EV9 GT Line AWD kosztuje 85 783 €, czyli o 16 489 € więcej w cenach PVP, bez uwzględnienia ofert i dopłat.
Który ma większy zasięg, IONIQ 9 czy EV9?
IONIQ 9 Star homologuje około 620 km zasięgu, czyli więcej niż 505 km WLTP wariantu EV9 GT Line AWD, który stawia na moc i napęd na obie osie kosztem zasięgu. Wersja EV9 z napędem na tylną oś i baterią 99,8 kWh osiąga 563 km.
Czy KIA EV9 jest mocniejszy od Hyundai IONIQ 9?
W tym porównaniu tak. EV9 GT Line AWD ma 385 KM wobec 218 KM IONIQ 9 Star, dzięki konfiguracji z dwoma silnikami i napędem na obie osie. IONIQ 9 ma także wersje AWD o mocy 313 i 435 KM.
Który elektryczny SUV z siedmioma miejscami lepiej sprawdzi się w długich rodzinnych podróżach?
Na długie trasy najrozsądniejszym wyborem jest Hyundai IONIQ 9 Star ze względu na homologowany zasięg i cenę. EV9 GT Line AWD z 505 km WLTP również nadaje się do podróży; realna różnica tkwi w zużyciu przy prędkościach autostradowych i w dodatkowych 16 489 €.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego