Ranking 2026: de 6 mest effektiva premium-SUV:arna med miljöklass CERO på den spanska marknaden

Iván Navarro     26 October 2026     5 min.
Ranking 2026: de 6 mest effektiva premium-SUV:arna med miljöklass CERO på den spanska marknaden

Vi analyserar de mest effektiva eldrivna premium-SUV:arna med miljöklass CERO som säljs i Spanien 2026, med verifierbara uppgifter om WLTP-förbrukning, räckvidd och pris. En rankning för dig som vill ha lyx utan att straffas av elräkningen.

Att köpa en eldriven premium-SUV 2026 handlar inte längre bara om att visa upp märket. Den verkliga förbrukningen, en siffra som sällan stämmer med broschyren, har blivit det avgörande argumentet för många köpare. Därför har vi jämfört WLTP-värden, godkänd räckvidd och katalogpris för de premium-SUV:ar med miljöklass CERO som idag kan beställas hos en återförsäljare i Spanien, inte på en mässa eller på en grannmarknad.

Vad innebär miljöklass CERO och varför spelar den roll i en premium-SUV?

DGT:s miljöklass CERO förbehålls batterielektriska fordon, laddhybrider med minst 40 km elektrisk räckvidd och vätgasfordon. I den här rankningen fokuserar vi på rena elbilar, de som verkligen inte släpper ut något genom avgasröret eftersom de saknar avgasrör. I lågutsläppszoner som Madrid och Barcelona är den blå klistermärkan skillnaden mellan att köra utan restriktioner och att stanna hemma en dag med hög luftföroreningsnivå. Och i en premium-SUV, där priset redan närmar sig eller överstiger 50 000 euro, vore det helt klart en felsatsning att betala för mycket för el på grund av medioker effektivitet.

Urvalskriterier: så mäter vi den verkliga effektiviteten

Vi har prioriterat den godkända förbrukningen i kWh/100 km enligt WLTP som huvudvariabel, snarare än räckvidden i sig, som kan blåsas upp med enorma batterier och bristande aerodynamik. Vi har också beaktat priset från basversionen, tillgänglig effekt och, när uppgiften finns, medelhastigheten på motorväg. Alla modeller i listan säljs i Spanien just nu, med fungerande återförsäljarnät och rimliga leveranstider.

Zeekr 7x Suv 00002

1. Zeekr 7X — från 52 990 €

Den eldrivna SUV:en från Zeekr, som kom till Spanien för bara några månader sedan, leder rankningen när det gäller ren effektivitet. Dess 800-voltsplattform ger en finare termisk hantering än hos många europeiska konkurrenter, något vi redan märkte när vi testade andra produkter från märket i vår analys av Zeekr X9 som kom till Spanien. Enligt min smak är den årets överraskning: en kinesisk premiummodell som går head to head med de tyska i det som betyder mest i vardagen.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
310 kW 421 CV 615 km 15,6 kWh/100 km CERO Elektrisk

Cómo elegir un SUV premium eléctrico en 2026 sin superar los 80.000 euros: autonomía, carga y garantía

2. BMW iX3 — från 69 900 €

Den nya generationen av iX3, som nu bygger på plattformen Neue Klasse, minskar tydligt avståndet mellan förbrukning och effekt. På papperet är det den mest balanserade premium-SUV:n i listan: varken billigast eller med störst räckvidd, men den som bäst fördelar sina kort.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
345 kW 469 CV 805 km 16,0 kWh/100 km CERO Elektrisk

Audi Q4

3. Audi Q4 e-tron — från 49 970 €

Den kompakta eldrivna SUV:n från Audi är fortfarande en referens för ingången till den tyska premiumvärlden, något vi analyserade i detalj när vi ställde den mot Volvo EX40. Den är inte den mest kraftfulla, men den kompenserar med en måttlig förbrukning och ett inträdespris som fortfarande är rimligt för segmentet.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
210 kW 286 CV 525 km 16,5 kWh/100 km CERO Elektrisk

Volvo Ex40 2025 00002

4. Volvo EX40 — från 51 000 €

Den svenska, arvtagaren till XC40 Recharge, satsar på en återhållsam design och säkerhet i toppklass för segmentet. När det gäller förbrukning ligger den ett steg under de tyska rivalerna, men inträdespriset kompenserar väl för det.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
175 kW 238 CV 475 km 17,1 kWh/100 km CERO Elektrisk

Lexus Rz 2025 (35)

5. Lexus RZ 450e — från 73 300 €

Lexus bidrar med sin vanliga nivå av utrustning och tyst gång, men när det gäller ren effektivitet ligger den något efter resten av listan. Det är tveksamt om merkostnaden jämfört med Audi Q4 e-tron motiveras enbart av fyrhjulsdriften som standard.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
230 kW 313 CV 440 km 17,9 kWh/100 km CERO Elektrisk

Mercedes EQB

6. Mercedes-Benz EQB — från 58 526 €

Rankingen avslutas med EQB, avsedd för familjer som behöver upp till sju säten som tillval. Dess förbrukning är den högsta i gruppen, vilket är logiskt med tanke på den inre volymen, men den är inte heller något under när det gäller räckvidd.

Effekt (kW) Effekt (CV) Räckvidd WLTP Förbrukning Miljöklass Bränsle
140 kW 190 CV 536 km 17,3 kWh/100 km CERO Elektrisk

Sammanfattande tabell: jämförd rankning

Modell Förbrukning Räckvidd WLTP Pris från Effektivitetspoäng (1–10)
Zeekr 7X 15,6 kWh/100 km 615 km 52 990 € 9,6
BMW iX3 16,0 kWh/100 km 805 km 69 900 € 9,3
Audi Q4 e-tron 16,5 kWh/100 km 525 km 49 970 € 9,0
Volvo EX40 17,1 kWh/100 km 475 km 51 000 € 8,6
Lexus RZ 450e 17,9 kWh/100 km 440 km 73 300 € 8,1
Mercedes-Benz EQB 17,3 kWh/100 km 536 km 58 526 € 7,7

Vilken premium-SUV ska du välja 2026?

Om det enbart är effektiviteten som räknas vinner Zeekr 7X på siffrorna. Men BMW iX3 erbjuder något som resten inte matchar: nästan 200 km extra räckvidd utan att förbrukningen skjuter i höjden. För stadskörning med någon helgutflykt är Volvo EX40, enligt vår bedömning, fortfarande det mest förnuftiga valet med tanke på pris och praktiskt användande.

Vanliga frågor

Vilken eldriven premium-SUV förbrukar minst i Spanien 2026?
Zeekr 7X leder denna jämförelse med 15,6 kWh/100 km WLTP, följd på nära håll av BMW iX3.

Ger miljöklass CERO tillgång till alla spanska städer utan restriktioner?
Ja, fordon med miljöklass CERO är undantagna från restriktionerna i lågutsläppszoner, även vid episoder med hög luftförorening.

Lönar det sig att betala mer för en eldriven premium-SUV än för en generalistmodell?
Det beror på användningen. Om man värderar utrustning, ljudisolering och assistanssystem, ja; om enbart kostnaden per kilometer räknas kan en elbil i generalistklassen vara mer lönsam.

Tekniska specifikationer för bilarna i denna artikel

CrossoverAudi Q420 versioner · från 49,350 €
CrossoverVolvo XC4011 versioner · från 42,800 €
CrossoverVolvo EX408 versioner · från 46,950 €
CrossoverLexus RZ7 versioner · från 52,000 €
CrossoverBMW iX32 versioner · från 62,900 €

Deja un comentario