Rangliste 2026: de 6 mest effektive premium-SUV'er med CERO-mærkat på det spanske marked

Iván Navarro     26 October 2026     5 min.
Rangliste 2026: de 6 mest effektive premium-SUV'er med CERO-mærkat på det spanske marked

Vi analyserer de mest effektive elektriske premium-SUV’er med CERO-mærkat, der sælges i Spanien i 2026, med verificerbare data om WLTP-forbrug, rækkevidde og pris. En rangliste for dig, der søger luksus uden at belaste elregningen.

At købe en elektrisk premium-SUV i 2026 handler ikke længere kun om at vise sit mærke frem. Det reelle forbrug, den størrelse der næsten aldrig stemmer overens med brochuren, er blevet det afgørende argument for mange købere. Derfor har vi sammenholdt WLTP-tal, godkendt rækkevidde og katalogpris for de premium-SUV’er med CERO-mærkat, der i dag kan bestilles hos en forhandler i Spanien, ikke på en messe eller på et nabomarked.

Hvad betyder CERO-mærkaten, og hvorfor er den vigtig i en premium-SUV?

DGT’s CERO-mærkat er forbeholdt batterielektriske biler, plug-in-hybrider med mindst 40 km elektrisk rækkevidde og brintbiler. I denne rangliste fokuserer vi på rene elbiler, dem der reelt ikke udleder noget fra udstødningen, fordi de ikke har en udstødning. I lavemissionszoner som Zona de Bajas Emisiones i Madrid eller Barcelona er den blå mærkat forskellen på at køre uden begrænsninger eller at blive hjemme en dag med høj forurening. Og i en premium-SUV, hvor prisen let nærmer sig eller overstiger 50.000 euro, er det rent ud sagt meningsløst at betale for meget for strøm på grund af middelmådig effektivitet.

Udvælgelseskriterier: sådan måler vi reel effektivitet

Vi har prioriteret det homologerede forbrug i kWh/100 km WLTP som hovedvariabel, frem for den blotte rækkevidde, som kan blæses op med enorme batterier og ringe aerodynamik. Vi vurderer også prisen fra indgangsversionen, den tilgængelige effekt og, når data findes, den vedvarende gennemsnitshastighed på motorvej. Alle modeller på denne liste sælges i Spanien lige nu, med et fungerende forhandlernet og rimelige leveringstider.

Zeekr 7x Suv 00002

1. Zeekr 7X — fra 52.990 €

Den elektriske SUV fra Zeekr, der kom til Spanien for blot få måneder siden, fører denne rangliste på ren effektivitet. Dens 800-volts platform giver en finere termisk styring end mange europæiske rivaler, noget vi allerede bemærkede, da vi testede andre produkter fra mærket i vores analyse af Zeekr X9 der kom til Spanien. Efter min smag er den årets overraskelse: en kinesisk premiumbil, der konkurrerer ligeværdigt med de tyske på det, der betyder mest i hverdagen.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
310 kW 421 CV 615 km 15,6 kWh/100 km CERO Elektrisk

Cómo elegir un SUV premium eléctrico en 2026 sin superar los 80.000 euros: autonomía, carga y garantía

2. BMW iX3 — fra 69.900 €

Den nye generation af iX3, som nu bygger på Neue Klasse-platformen, indsnævrer markant forskellen mellem forbrug og effekt. På papiret er det den mest balancerede premium-SUV på listen: hverken den billigste eller den med størst rækkevidde, men den der fordeler sine kort bedst.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
345 kW 469 CV 805 km 16,0 kWh/100 km CERO Elektrisk

Audi Q4

3. Audi Q4 e-tron — fra 49.970 €

Den kompakte elektriske SUV fra Audi er fortsat en indgangsvej til den tyske premiumverden, noget vi allerede har analyseret i detaljer, da vi stillede den over for Volvo EX40. Den er ikke den mest kraftfulde, men den opvejer det med et moderat forbrug og en indgangspris, der stadig er rimelig for segmentet.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
210 kW 286 CV 525 km 16,5 kWh/100 km CERO Elektrisk

Volvo Ex40 2025 00002

4. Volvo EX40 — fra 51.000 €

Den svenske, arvtager til XC40 Recharge, satser på et nøgternt design og en sikkerhed i topklasse i segmentet. Med hensyn til forbrug ligger den et trin under sine tyske rivaler, men adgangsprisen opvejer det tydeligt.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
175 kW 238 CV 475 km 17,1 kWh/100 km CERO Elektrisk

Lexus Rz 2025 (35)

5. Lexus RZ 450e — fra 73.300 €

Lexus tilbyder sit sædvanlige niveau af finish og stille kørsel, men i ren effektivitet halter den lidt efter resten af listen. Det er tvivlsomt, om merprisen i forhold til Audi Q4 e-tron kun kan retfærdiggøres af firehjulstrækket som standard.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
230 kW 313 CV 440 km 17,9 kWh/100 km CERO Elektrisk

Mercedes EQB

6. Mercedes-Benz EQB — fra 58.526 €

Listen afsluttes med EQB, tænkt til familier, der har brug for op til syv pladser som ekstraudstyr. Dens forbrug er det højeste i gruppen, hvilket er logisk i betragtning af den indvendige plads, den tilbyder, men den er heller ikke noget universalmiddel, hvad angår rækkevidde.

Effekt (kW) Effekt (CV) Rækkevidde WLTP Forbrug Mærkat Brændstof
140 kW 190 CV 536 km 17,3 kWh/100 km CERO Elektrisk

Oversigtstabel: sammenlignet rangliste

Model Forbrug Rækkevidde WLTP Pris fra Effektivitetsscore (1-10)
Zeekr 7X 15,6 kWh/100 km 615 km 52.990 € 9,6
BMW iX3 16,0 kWh/100 km 805 km 69.900 € 9,3
Audi Q4 e-tron 16,5 kWh/100 km 525 km 49.970 € 9,0
Volvo EX40 17,1 kWh/100 km 475 km 51.000 € 8,6
Lexus RZ 450e 17,9 kWh/100 km 440 km 73.300 € 8,1
Mercedes-Benz EQB 17,3 kWh/100 km 536 km 58.526 € 7,7

Hvilken premium-SUV skal man vælge i 2026?

Hvis kriteriet udelukkende er effektivitet, vinder Zeekr 7X på tallene. Men BMW iX3 tilbyder noget, som resten ikke matcher: næsten 200 km mere rækkevidde uden at skyde forbruget i vejret. Til bybrug med en weekendtur indimellem er Volvo EX40 efter vores mening stadig det mest fornuftige valg i forhold til pris og praktisk brug.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken elektrisk premium-SUV bruger mindst strøm i Spanien i 2026?
Zeekr 7X fører denne sammenligning med 15,6 kWh/100 km WLTP, tæt fulgt af BMW iX3.

Giver CERO-mærkaten adgang til at køre uden begrænsninger i alle spanske byer?
Ja, køretøjer med CERO-mærkat er undtaget fra restriktionerne i lavemissionszonerne, herunder ved episoder med høj forurening.

Kan det betale sig at betale mere for en elektrisk premium-SUV end for en generalistmodel?
Det afhænger af brugen. Hvis finish, støjisolering og assistentteknologi betyder noget, så ja; hvis kun prisen pr. kilometer tæller, kan en elektrisk generalistmodel være mere rentabel.

Tekniske datablade for bilerne i denne artikel

CrossoverAudi Q420 versioner · fra 49,350 €
CrossoverLexus RZ7 versioner · fra 52,000 €
CrossoverBMW iX32 versioner · fra 62,900 €

Deja un comentario