Ranglijst 2026: de 6 meest efficiënte premium SUV's met CERO-label op de Spaanse markt

Iván Navarro     26 October 2026     5 min.
Ranglijst 2026: de 6 meest efficiënte premium SUV's met CERO-label op de Spaanse markt

Een elektrische premium SUV kopen in 2026 draait niet langer alleen om het prestige van het merk. Het werkelijke verbruik, een getal dat zelden overeenkomt met de brochure, is voor veel kopers de doorslaggevende factor geworden. Daarom hebben we WLTP-cijfers, gehomologeerde actieradius en catalogusprijs van de premium SUV’s met CERO-label naast elkaar gelegd die vandaag bij een Spaanse dealer besteld kunnen worden, niet op een beurs of in een buurland.

Wat betekent het CERO-label en waarom is het belangrijk bij een premium SUV?

Het CERO-label van de DGT is voorbehouden aan batterij-elektrische voertuigen, plug-inhybrides met minimaal 40 km elektrische actieradius en waterstofvoertuigen. In deze ranglijst richten we ons op pure elektrische auto’s, die werkelijk niets uitstoten uit de uitlaat omdat ze er geen hebben. In lage-emissiezones zoals de Zona de Bajas Emisiones van Madrid of Barcelona maakt die blauwe sticker het verschil tussen onbeperkt rijden of thuisblijven op een dag met hoge vervuiling. En bij een premium SUV, waar de prijs al rond of boven de 50.000 euro ligt, is het werkelijk onverstandig om meer voor stroom te betalen vanwege matige efficiëntie.

Selectiecriteria: hoe we de werkelijke efficiëntie meten

We hebben het gehomologeerde verbruik in kWh/100 km WLTP als hoofdvariabele gekozen, en niet de kale actieradius, die kan worden opgeblazen met enorme accu’s en weinig aerodynamische zorg. We hebben ook gekeken naar de prijs van de instapversie, het beschikbare vermogen en, waar de gegevens bestaan, de gemiddelde snelheid op de snelweg. Alle modellen in deze lijst zijn nu in Spanje te koop, met een operationeel dealernetwerk en redelijke levertijden.

Zeekr 7x Suv 00002

1. Zeekr 7X — vanaf 52.990 €

De elektrische SUV van Zeekr, die enkele maanden geleden in Spanje is gelanceerd, leidt deze ranglijst op pure efficiëntie. Het 800-voltplatform maakt een fijnere thermische regeling mogelijk dan die van veel Europese concurrenten, iets wat we al merkten bij het testen van andere producten van het merk in onze analyse van de Zeekr X9 die in Spanje is gelanceerd. Naar mijn smaak is het de verrassing van het jaar: een Chinese premium auto die op het punt waar het dagelijks gebruik het zwaarst weegt gelijkwaardig concurreert met de Duitsers.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
310 kW 421 PK 615 km 15,6 kWh/100 km CERO Elektrisch

Cómo elegir un SUV premium eléctrico en 2026 sin superar los 80.000 euros: autonomía, carga y garantía

2. BMW iX3 — vanaf 69.900 €

De nieuwe generatie iX3, nu gebaseerd op het Neue Klasse-platform, verkleint het verschil tussen verbruik en vermogen aanzienlijk. Op papier is het de meest evenwichtige premium SUV van de lijst: niet de goedkoopste en niet die met de grootste actieradius, maar wel degene die de kaarten het best verdeelt.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
345 kW 469 PK 805 km 16,0 kWh/100 km CERO Elektrisch

Audi Q4

3. Audi Q4 e-tron — vanaf 49.970 €

De compacte elektrische SUV van Audi blijft een toegangspoort tot de Duitse premiumwereld, zoals we al uitgebreid hebben geanalyseerd toen we hem naast de Volvo EX40 zetten. Hij is niet de krachtigste, maar compenseert dat met een beperkt verbruik en een nog redelijke instapprijs voor het segment.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
210 kW 286 PK 525 km 16,5 kWh/100 km CERO Elektrisch

Volvo Ex40 2025 00002

4. Volvo EX40 — vanaf 51.000 €

De Zweed, erfgenaam van de XC40 Recharge, kiest voor een sober ontwerp en een referentieveiligheid in het segment. Qua verbruik zit hij een trede lager dan zijn Duitse rivalen, maar de instapprijs compenseert dat royaal.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
175 kW 238 PK 475 km 17,1 kWh/100 km CERO Elektrisch

Lexus Rz 2025 (35)

5. Lexus RZ 450e — vanaf 73.300 €

Lexus levert het gebruikelijke niveau van afwerking en rijstilte, al loopt hij op pure efficiëntie achter op de rest van de lijst. Het is de vraag of de meerprijs ten opzichte van de Audi Q4 e-tron alleen al door de standaard vierwielaandrijving gerechtvaardigd is.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
230 kW 313 PK 440 km 17,9 kWh/100 km CERO Elektrisch

Mercedes EQB

6. Mercedes-Benz EQB — vanaf 58.526 €

De lijst wordt afgesloten door de EQB, bedoeld voor gezinnen die optioneel tot zeven zitplaatsen nodig hebben. Zijn verbruik is het hoogste van de groep, logisch gezien de binnenruimte die hij biedt, maar ook qua actieradius is hij geen wonder.

Vermogen (kW) Vermogen (PK) WLTP-actieradius Verbruik Label Brandstof
140 kW 190 PK 536 km 17,3 kWh/100 km CERO Elektrisch

Samenvattende tabel: vergelijkende ranglijst

Model Verbruik WLTP-actieradius Prijs vanaf Efficiëntiescore (1-10)
Zeekr 7X 15,6 kWh/100 km 615 km 52.990 € 9,6
BMW iX3 16,0 kWh/100 km 805 km 69.900 € 9,3
Audi Q4 e-tron 16,5 kWh/100 km 525 km 49.970 € 9,0
Volvo EX40 17,1 kWh/100 km 475 km 51.000 € 8,6
Lexus RZ 450e 17,9 kWh/100 km 440 km 73.300 € 8,1
Mercedes-Benz EQB 17,3 kWh/100 km 536 km 58.526 € 7,7

Welke premium SUV kiezen in 2026?

Als het criterium uitsluitend efficiëntie is, wint de Zeekr 7X op de cijfers. Maar de BMW iX3 biedt iets wat de rest niet evenaart: bijna 200 km meer actieradius zonder het verbruik de hoogte in te jagen. Voor stadsgebruik met af en toe een weekendtrip blijft de Volvo EX40 naar ons oordeel de verstandigste keuze op het gebied van prijs en praktisch nut.

Veelgestelde vragen

Welke elektrische premium SUV verbruikt het minst in Spanje in 2026?
De Zeekr 7X staat bovenaan deze vergelijking met 15,6 kWh/100 km WLTP, op korte afstand gevolgd door de BMW iX3.

Mag je met het CERO-label overal in de Spaanse steden zonder beperkingen rijden?
Ja, voertuigen met CERO-label zijn vrijgesteld van de beperkingen in de lage-emissiezones, ook tijdens episodes van hoge luchtvervuiling.

Loont het om meer te betalen voor een elektrische premium SUV dan voor een generalistische?
Dat hangt af van het gebruik. Als afwerking, geluidsisolatie en assistentietechnologie je belangrijk zijn, wel; als alleen de kosten per kilometer tellen, kan een generalistische elektrische auto voordeliger zijn.

Technische fiches van de auto's in dit artikel

CrossoverAudi Q420 versies · vanaf 49.350 €
CrossoverLexus RZ7 versies · vanaf 52.000 €
CrossoverBMW iX32 versies · vanaf 62.900 €

Deja un comentario