Clase V Ford Mercedes Multivan Opel Peugeot Tourneo Traveller Vito Volkswagen Zafira Coches GLP/GNC Minivanlar Testler Sıralamalar
2026 Sıralaması: İspanya'da VTC filoları için gerçek tüketimi en düşük 8 kişilik 5 araç
Bir VTC filo yöneticisi bir araba satın almaz, bir hesap tablosu satın alır. 100 km başına litre, bakım, dört yıl sonraki değer kaybı, Madrid Central veya Barselona ZBE’sine kısıtlama olmadan girebilmek için DGT etiketi. Bu hesapta kârlı bir aracı kâr marjını eriten bir araçtan ayıran veri broşürdeki WLTP değeri değil, klimanın açık olduğu ve bagajda dört valiz varken 40.000 km kentsel yolculuktan sonraki gerçek tüketimdir. Bu varsayımdan yola çıkarak bu sıralamayı oluşturduk: bugün İspanyol bayilerinde satışta olan beş 8 kişilik minivan, gerçekte çalışırken ne kadar yaktıklarına göre sıralandı.
VTC filosunda gerçek tüketim neden WLTP’den daha önemlidir
WLTP döngüsü, havalimanı-merkez arasındaki M-30 trafikli bir yolculukla pek ilgisi olmayan kontrollü koşullarda ölçüm yapar. Kendi testlerimizde, homologe değer ile VTC hizmetindeki tüketim arasındaki ortalama sapma %12-18 civarında çıkıyor; araç ne kadar ağırsa sapma o kadar artıyor. Yılda 60.000 km yapan 15 veya 20 araçlık bir filo için bu fark, ilk bütçede yer almayan binlerce euroluk yakıt anlamına geliyor. Bu nedenle bu sıralamanın kriteri teknik föydeki değil, doğrulanmış tüketimdir.
Highmotor sıralamasının metodolojisi
Resmi WLTP verilerini, karışık kentsel-şehirlerarası yolda, dört yolcu yükü ve standart Akdeniz iklimi koşullarında yaptığımız kendi ölçümlerle karşılaştırdık. DGT etiketi, otoyolda hızlanmayı kötüleştirmemek için mevcut güç ve VTC kullanımına uygun yapılandırmadaki (8 kişilik homologasyon, ticari donanım) giriş fiyatı da dikkate alındı. Sıralama yalnızca “en az litre yakan” değil: gerçek tüketim ile toplam sahip olma maliyeti arasında en iyi dengeyi sunan araçtır.

1. Volkswagen Multivan — 68.200 €’dan başlayan fiyatla
T7 nesliyle Multivan, bizce etiket ve menzil ikilemini en iyi çözen araç. eHybrid versiyonu benzinli motoru, elektrikli modda 90 km’den fazla yol sağlayan bir bataryayla birleştiriyor; bu da VTC’nin kentsel yolculuklarının büyük bölümünde CERO etiketi almaya yetiyor. Daha geleneksel olan TDI versiyonu ise şehirden çok otoyol kullananlar için hâlâ geçerli seçenek.
| Versiyon | Güç (kW) | Güç (CV) | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| Multivan eHybrid | 180 | 245 | WLTP’ye göre 0,8-2,8 l/100 km (batarya bitince ≈7,5-8,5 l/100 km) | CERO | PHEV |
| Multivan TDI 150 CV | 110 | 150 | Gerçek 6,8 l/100 km | C | Dizel |

2. Ford Tourneo Custom — 53.500 €’dan başlayan fiyatla
Tourneo Custom mekanik sağlamlığı ve 2.0 EcoBlue motoruyla öne çıkıyor; testlerimizde araç tam yükteyken bile istikrarlı kalıyor. Gruptaki en sessiz araç değil, ama gerçek tüketimi dizel gamı içinde en kontrollü olanlardan.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 110 | 150 | Gerçek 6,9 l/100 km | C | Dizel |

3. Mercedes Vito Tourer — 51.400 €’dan başlayan fiyatla
Vito Tourer, grubun en premium donanımını sunuyor; bu son müşterinin algısında fark yaratıyor ve üst segment VTC için hiç de küçümsenmeyecek bir argüman. Ancak tüketim en güçlü yanı değil: 163 CV’lik 2.0 CDI motor, sürekli güç istendiğinde doğrudan rakiplerinden biraz daha fazla yakıyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 120 | 163 | Gerçek 7,6 l/100 km | C | Dizel |

4. Peugeot Traveller — 46.000 €’dan başlayan fiyatla
Traveller, pratikte giriş maliyeti açısından en dengeli araçlardan biri. 150 CV’lik BlueHDi motoru rekabetçi bir gerçek tüketim sunuyor ve giriş fiyatı filoyu daha erken amorti etmeyi kolaylaştırıyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 110 | 150 | Gerçek 6,7 l/100 km | C | Dizel |

5. Opel Zafira Life — 47.900 €’dan başlayan fiyatla
Sıralamayı, mekanik olarak Traveller’ın neredeyse kardeşi olan ve aynı platform ile motoru paylaşan Zafira Life kapatıyor. Giriş fiyatı gruptaki en düşük; TCO diğer tüm kriterlerin önüne geçtiğinde bu bir avantaj.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|
| 132 | 180 | Gerçek 6,9 l/100 km | C | Dizel |
Sıralamanın karşılaştırmalı özet tablosu
| Model | Fiyat | Gerçek tüketim | Etiket | Yakıt | Puan (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| Volkswagen Multivan eHybrid | 68.200 € | ≈7,5-8,5 l/100 km (batarya bitik) | CERO | PHEV | 9,2 |
| Peugeot Traveller | 46.000 € | 6,7 l/100 km | C | Dizel | 8,4 |
| Ford Tourneo Custom | 53.500 € | 6,9 l/100 km | C | Dizel | 8,1 |
| Opel Zafira Life | 47.900 € | 6,9 l/100 km | C | Dizel | 8,0 |
| Mercedes Vito Tourer | 51.400 € | 7,6 l/100 km | C | Dizel | 7,2 |
TCO ve DGT etiketi: bir VTC filo yöneticisi için gerçekten önemli olan
Bir VTC aracının TCO’su yalnızca litre ile ölçülmez. Değer kaybı, filo sigortası, periyodik bakımlar ve düşük emisyonlu bölgelere erişim, tek seferlik tüketimden en az o kadar önemli. Burada Multivan eHybrid açık bir avantaja sahip: CERO etiketi, hepsi C etiketli dizel rakiplerinin bazı şehirlerde ek ücret veya doğrudan kısıtlamayla karşılaştığı kapılara onu açıyor. Yine de her şeyin çözümü değil: yüksek giriş fiyatı, tüm filoyu bir anda elektriklendirmeden önce sayıları iyi hesaplamayı gerektiriyor.
Plan Auto+ ve VTC filoları için vergilendirme
Elektrikli araçları filoya katmayı düşünenler, her çağrıda farklı bütçe ve bölge koşullarına göre değişen, ECO ve CERO etiketli araçların satın alınmasını destekleyen Plan Auto+ kapsamındaki mevcut teşvikleri gözden geçirmeli. Tam tutar sık değiştiği için filo siparişini kapatmadan önce süresi dolmuş olabilecek rakamlara güvenmek yerine resmi web sitesini kontrol etmek en doğrusu.
VTC filonuz için doğru 8 kişilik aracı nasıl seçersiniz
Kullanım ağırlıklı olarak kentsel ise ve öncelik büyük şehirlerin merkezlerine kısıtlama olmadan girmekse, Multivan eHybrid daha yüksek fiyatını fazlasıyla karşılar. Profil daha çok şehirlerarası yolculuklar ve havalimanları ise, Traveller veya Zafira Life kilometre başına en iyi maliyeti sunar. Özel transferler için Volkswagen Multivan ile Mercedes-Benz V-Sınıfı’nı da ayrıntılı olarak analiz ettik; bu karşılaştırma, profesyonel kullanıma odaklanan bu sıralamayı iyi tamamlıyor. Filo farklı müşteri profillerini birlikte taşıyorsa, uzun yolculuklarda yolcu taşımak için büyük bir minivan veya SUV’u nasıl seçeceğinizi de gözden geçirmeniz faydalı olur; burada tüketim kadar ses seviyesi ve arka klima da önem kazanır.
Sıkça sorulan sorular
İspanya’da VTC için en az yakan 8 kişilik araç hangisi?
Kendi ölçümlerimize göre, 90 km’yi aşan elektrikli menzili sayesinde gerçek kullanımda en az fosil yakıt tüketen araç Volkswagen Multivan eHybrid; yalnızca dizel seçenekler arasında ise Peugeot Traveller öne çıkıyor.
Yüksek kilometreli bir VTC filosu için PHEV, dizele göre avantajlı mı?
Kullanım profiline bağlı. Kısa ve tekrarlayan kentsel yolculuklarda PHEV tüketimi düşürür ve etiketi iyileştirir. Günlük uzun şehirlerarası yolculuklarda ise iyi yönetilen bir dizel maliyet açısından hâlâ daha öngörülebilir.
Bir VTC’nin Madrid ve Barselona’da kısıtlama olmadan dolaşabilmesi için hangi DGT etiketine ihtiyacı var?
CERO etiketi, bugünkü herhangi bir ZBE’ye sınırsız erişim garantiler. Bu sıralamadaki dizellerde en yaygın olan C etiketi ise yüksek kirlilik dönemleri dışında çoğu durumda dolaşıma izin verir.
Bu modellerle bir VTC filosunu yenilemek için kamu desteği var mı?
Evet, Plan Auto+ ECO ve CERO etiketli araçlar için teşvikler öngörüyor ve tutarlar bölgeye göre değişiyor. Satın almadan önce güncel çağrıyı kontrol etmek uygun olur.
Bu makaledeki araçların teknik özellikleri
Deja un comentario


Kia 10 model, 50 versiyon ve 400 olası kombinasyonla elektrikli bir gama sunuyor
2027 Avrupa Yılın Otomobili (COTY) için finale kalan yedi aday tamamen elektrikli.
Peugeot E-208 GTi: Bir oyuncak gibi pille çalışan, seksenlerin spor otomobil ruhunu geri getiren bir model