Rangering 2026: de 5 køretøjer med 8 pladser og lavest reelt forbrug for VTC-flåder på det spanske marked

Iván Navarro     8 November 2026     6 min.
Rangering 2026: de 5 køretøjer med 8 pladser og lavest reelt forbrug for VTC-flåder på det spanske marked

En VTC-flådeforvalter køber ikke en bil, han køber et regneark. Liter pr. 100 km, vedligeholdelse, restværdi efter fire år, DGT-miljømærkning for at komme uhindret ind i Madrid Central eller ZBE i Barcelona. I den øvelse er det ikke WLTP-værdien i brochuren, der skiller en rentabel bil fra en, der æder margenen, men det reelle forbrug efter 40.000 km bykørsel med aircondition tændt og fire kufferter i bagagerummet. Med den præmis har vi opbygget denne rangering: fem 8-personers minivaner, der i dag sælges hos danske… spanske forhandlere, ordnet efter, hvad de faktisk bruger, når de arbejder.

Hvorfor det reelle forbrug vejer tungere end WLTP i en VTC-flåde

WLTP-cyklussen måler under kontrollerede forhold, som har lidt til fælles med en tur fra lufthavnen til centrum i kø på M-30. I vores test ligger den gennemsnitlige afvigelse mellem den godkendte værdi og forbruget i VTC-drift på omkring 12-18 %, og den er højere, jo tungere køretøjet er. For en flåde med 15 eller 20 enheder, der kører 60.000 km om året, betyder den forskel tusindvis af euro i brændstof, som ikke stod i det oprindelige budget. Derfor er kriteriet i denne rangering det verificerede forbrug, ikke det fra databladet.

Metode for Highmotor-rangeringen

Vi har sammenholdt de officielle WLTP-data med egne målinger i blandet by- og landevejskørsel, med fire passagerer og et standardmiddelhavsklima. Vi vægter også DGT-miljømærkningen, den tilgængelige effekt, så accelerationen på motorvejen ikke straffes, og adgangsprisen i konfiguration egnet til VTC (8 godkendte pladser, handelsudstyr). Rangeringen handler ikke kun om “den, der bruger færrest liter”: den er den, der giver den bedste balance mellem reelt forbrug og samlede ejeromkostninger.

Volkswagen Multivan Ehybrid(3)

1. Volkswagen Multivan — fra 68.200 €

Multivan i sin T7-generation er efter vores mening den, der bedst løser dilemmaet mellem miljømærkning og rækkevidde. eHybrid-versionen kombinerer en benzinmotor med et batteri, der muliggør mere end 90 km i elektrisk drift, nok til at opnå CERO-mærkningen på en stor del af VTC’ens bykørselsruter. TDI-varianten, der er mere konventionel, er fortsat valget for dem, der kører mere motorvej end by.

Version Effekt (kW) Effekt (CV) Forbrug Mærkning Brændstof
Multivan eHybrid 180 245 0,8-2,8 l/100 km WLTP (≈7,5-8,5 l/100 km med afladet batteri) CERO PHEV
Multivan TDI 150 CV 110 150 6,8 l/100 km reelt C Diesel

Solar Energy And Advanced Ai Help Build All New Ford Transit Cus

2. Ford Tourneo Custom — fra 53.500 €

Tourneo Custom overbeviser med mekanisk robusthed og en 2.0 EcoBlue, som i vores test forbliver stabil, selv når køretøjet er fuldt belastet. Den er ikke den mest støjsvage i gruppen, men dens reelle forbrug er et af de mest begrænsede i dieselprogrammet.

Effekt (kW) Effekt (CV) Forbrug Mærkning Brændstof
110 150 6,9 l/100 km reelt C Diesel

Mercedes Benz Evito Tourer (6)

3. Mercedes Vito Tourer — fra 51.400 €

Vito Tourer tilbyder den mest premium finish i gruppen, noget der mærkes i slutkundens opfattelse, et ikke ubetydeligt argument i VTC i high end-segmentet. Forbruget er dog ikke dens stærkeste side: 2.0 CDI-motoren på 163 CV yder en smule dårligere end de direkte konkurrenter, når der kræves vedvarende effekt.

Effekt (kW) Effekt (CV) Forbrug Mærkning Brændstof
120 163 7,6 l/100 km reelt C Diesel
Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

4. Peugeot Traveller — fra 46.000 €

Traveller er i praksis en af de mest afbalancerede i indgangsprisen. Dens BlueHDi på 150 CV giver et konkurrencedygtigt reelt forbrug og en adgangspris, der gør det lettere at afskrive flåden hurtigere.

Effekt (kW) Effekt (CV) Forbrug Mærkning Brændstof
110 150 6,7 l/100 km reelt C Diesel

Opel Zafira 2.2 Diesel 180 Cv Aut 0125

5. Opel Zafira Life — fra 47.900 €

Rangeringen afsluttes med Zafira Life, praktisk talt mekanisk søskende til Traveller, og de deler platform og motorisering. Dens indgangspris er den laveste i gruppen, et plus, når TCO vejer tungere end alle andre kriterier.

Effekt (kW) Effekt (CV) Forbrug Mærkning Brændstof
132 180 6,9 l/100 km reelt C Diesel

Sammenfattende tabel over rangeringen

Model Fra Reelt forbrug Mærkning Brændstof Score (1-10)
Volkswagen Multivan eHybrid 68.200 € ≈7,5-8,5 l/100 km (batteri afladet) CERO PHEV 9,2
Peugeot Traveller 46.000 € 6,7 l/100 km C Diesel 8,4
Ford Tourneo Custom 53.500 € 6,9 l/100 km C Diesel 8,1
Opel Zafira Life 47.900 € 6,9 l/100 km C Diesel 8,0
Mercedes Vito Tourer 51.400 € 7,6 l/100 km C Diesel 7,2

TCO og DGT-mærkning: hvad der virkelig betyder noget for en VTC-flådeforvalter

TCO for et VTC-køretøj måles ikke kun i liter. Afskrivning, flådeforsikring, planlagte serviceeftersyn og adgang til lavemissionszoner vejer mindst lige så tungt som det enkelte forbrug. Her har Multivan eHybrid en klar fordel: CERO-mærkningen åbner døre, som dens dieselkonkurrenter, der alle har C-mærkning, enten skal betale tillæg for eller har direkte begrænsninger i visse byer. Men det er heller ikke et universalmiddel: den højere indgangspris kræver, at man regner grundigt, før hele flåden elektrificeres på én gang.

Plan Auto+ og beskatning for VTC-flåder

For dem, der overvejer at tilføje elektrificerede enheder, er det fornuftigt at undersøge de gældende tilskud fra Plan Auto+, som omfatter incitamenter til køb af køretøjer med ECO- og CERO-mærkning, med beløb, der varierer efter autonom region og det budget, der er til rådighed i hver udbudsrunde. Det præcise beløb ændrer sig ofte, så det er klogt at konsultere den officielle hjemmeside, før flådeordren afgives, i stedet for at stole på tal, der måske er forældede.

Sådan vælger du den rette 8-personers bil til din VTC-flåde

Hvis brugen overvejende er urban, og prioriteten er at komme uhindret ind i centrum af de store byer, kompenserer Multivan eHybrid for sin højere pris. Hvis profilen er mere interurbane ture og lufthavnskørsel, giver Traveller eller Zafira Life den bedste pris pr. kilometer. Vi har allerede analyseret i detaljer Volkswagen Multivan i forhold til Mercedes-Benz Clase V til private transfers, en sammenligning, der fint supplerer denne rangering, som fokuserer på professionel brug. Og hvis flåden kombinerer forskellige kundeprofiler, er det også værd at gennemgå hvordan man vælger en stor minivan eller SUV til transport af passagerer på lange rejser, hvor støjniveau og klimaanlæg i bagsædet spiller lige så stor en rolle som forbruget.

Ofte stillede spørgsmål

Hvilket 8-personers køretøj bruger mindst til VTC i Spanien?
Ifølge vores målinger er det Volkswagen Multivan eHybrid, der forbruger mindst fossilt brændstof i reel brug takket være sin elektriske rækkevidde på over 90 km, efterfulgt af Peugeot Traveller blandt de rene dieselmuligheder.

Kan PHEV betale sig i forhold til diesel for en VTC-flåde med højt kilometertal?
Det afhænger af brugsprofilen. Ved korte, gentagne byture forbedrer PHEV forbruget og miljømærkningen. Ved lange, daglige interurbane distancer er en velsk diesel stadig mere forudsigelig i omkostninger.

Hvilken DGT-mærkning har en VTC brug for for at køre i Madrid og Barcelona uden begrænsninger?
CERO-mærkningen garanterer adgang uden begrænsninger i enhver nuværende ZBE. C-mærkningen, den mest almindelige på dieselbilerne i denne rangering, tillader kørsel i de fleste tilfælde undtagen ved perioder med høj forurening.

Findes der offentlige tilskud til fornyelse af en VTC-flåde med disse modeller?
Ja, Plan Auto+ omfatter incitamenter til køretøjer med ECO- og CERO-mærkning, med beløb, der varierer efter autonom region. Det er fornuftigt at konsultere den gældende udbudsrunde, før købet gennemføres.

Tekniske datablade for bilerne i denne artikel


Deja un comentario