Clasament 2026: cele 5 vehicule cu 8 locuri și consum real cel mai mic pentru flotele VTC de pe piața spaniolă

Iván Navarro     8 November 2026     6 min.
Clasament 2026: cele 5 vehicule cu 8 locuri și consum real cel mai mic pentru flotele VTC de pe piața spaniolă

Un administrator de flotă VTC nu cumpără o mașină, cumpără o foaie de calcul. Litri la 100 km, întreținere, valoare reziduală după patru ani, eticheta DGT pentru a intra fără restricții în Madrid Central sau în ZBE-ul din Barcelona. În acest exercițiu, datul care separă cu adevărat un vehicul rentabil de unul care erodează marja nu este WLTP-ul din broșură, ci consumul real după 40.000 km de trasee urbane cu aerul condiționat pornit și patru valize în portbagaj. Pornind de la această premisă am construit acest clasament: cinci monovolume cu 8 locuri disponibile astăzi în showroom-urile din Spania, ordonate după ce consumă cu adevărat când lucrează.

De ce consumul real contează mai mult decât WLTP la o flotă VTC

Ciclul WLTP măsoară în condiții controlate, care au puțin de-a face cu un drum aeroport-centru prin ambuteiajele de pe M-30. În testele noastre, abaterea medie între valoarea omologată și consumul în serviciu VTC se situează între 12 și 18%, mai mare cu cât vehiculul este mai greu. Pentru o flotă de 15 sau 20 de unități care circulă 60.000 km pe an, această diferență se traduce în mii de euro de combustibil care nu erau în bugetul inițial. De aceea criteriul acestui clasament este consumul verificat, nu cel din fișa tehnică.

Metodologia clasamentului Highmotor

Am confruntat datele WLTP oficiale cu măsurători proprii pe un traseu mixt urban-interurban, cu patru ocupanți și climă mediteraneană standard. De asemenea, contează eticheta DGT, puterea disponibilă pentru a nu penaliza accelerația pe autostradă și prețul de acces în configurația potrivită pentru VTC (8 locuri omologate, finisaj comercial). Ordinea nu înseamnă doar „cel care consumă cel mai puțin litri”: este cel care oferă cel mai bun echilibru între consumul real și costul total de proprietate.

Volkswagen Multivan Ehybrid(3)

1. Volkswagen Multivan — de la 68.200 €

Multivan în generația T7 este, în opinia noastră, cel care rezolvă cel mai bine dilema dintre etichetă și autonomie. Versiunea eHybrid combină un motor pe benzină cu o baterie care permite peste 90 km în mod electric, suficient pentru a circula cu eticheta CERO pe o bună parte din traseele urbane ale unui VTC. Varianta TDI, mai convențională, rămâne opțiunea celui care face mai mult autostradă decât oraș.

Versiune Putere (kW) Putere (CP) Consum Etichetă Combustibil
Multivan eHybrid 180 245 0,8-2,8 l/100 km WLTP (≈7,5-8,5 l/100 km cu bateria descărcată) CERO PHEV
Multivan TDI 150 CP 110 150 6,8 l/100 km real C Diesel

Solar Energy And Advanced Ai Help Build All New Ford Transit Cus

2. Ford Tourneo Custom — de la 53.500 €

Tourneo Custom convinge prin robustețe mecanică și printr-un 2.0 EcoBlue care, în testele noastre, rămâne stabil chiar și cu vehiculul la sarcină maximă. Nu este cel mai silențios din grup, dar consumul său real este printre cele mai reduse din gama diesel.

Putere (kW) Putere (CP) Consum Etichetă Combustibil
110 150 6,9 l/100 km real C Diesel

Mercedes Benz Evito Tourer (6)

3. Mercedes Vito Tourer — de la 51.400 €

Vito Tourer aduce cel mai premium finisaj din lot, lucru care se simte în percepția clientului final, un argument nu deloc neglijabil în VTC de gamă înaltă. Consumul, însă, nu este punctul său forte: motorul 2.0 CDI de 163 CP are o performanță ceva mai slabă decât rivalii direcți atunci când se cere putere susținută.

Putere (kW) Putere (CP) Consum Etichetă Combustibil
120 163 7,6 l/100 km real C Diesel
Peugeot Traveller
Peugeot Traveller

4. Peugeot Traveller — de la 46.000 €

Traveller este, în practică, unul dintre cele mai echilibrate modele din punct de vedere al costului de intrare. BlueHDi de 150 CP oferă un consum real competitiv și menține un preț de acces care facilitează amortizarea rapidă a flotei.

Putere (kW) Putere (CP) Consum Etichetă Combustibil
110 150 6,7 l/100 km real C Diesel

Opel Zafira 2.2 Diesel 180 Cv Aut 0125

5. Opel Zafira Life — de la 47.900 €

Clasamentul se încheie cu Zafira Life, practic un văr mecanic al lui Traveller, cu care împarte platforma și motorizarea. Prețul său de intrare este cel mai scăzut din grup, un avantaj atunci când TCO-ul primează față de orice alt criteriu.

Putere (kW) Putere (CP) Consum Etichetă Combustibil
132 180 6,9 l/100 km real C Diesel

Tabel rezumat comparativ al clasamentului

Model De la Consum real Etichetă Combustibil Scor (1-10)
Volkswagen Multivan eHybrid 68.200 € ≈7,5-8,5 l/100 km (baterie descărcată) CERO PHEV 9,2
Peugeot Traveller 46.000 € 6,7 l/100 km C Diesel 8,4
Ford Tourneo Custom 53.500 € 6,9 l/100 km C Diesel 8,1
Opel Zafira Life 47.900 € 6,9 l/100 km C Diesel 8,0
Mercedes Vito Tourer 51.400 € 7,6 l/100 km C Diesel 7,2

TCO și eticheta DGT: ce contează cu adevărat pentru un administrator de flotă VTC

TCO-ul unui vehicul VTC nu se măsoară doar în litri. Deprecierea, asigurarea de flotă, reviziile programate și accesul în zonele cu emisii reduse cântăresc cel puțin la fel de mult ca un consum punctual. Aici Multivan eHybrid are un avantaj clar: eticheta CERO îi deschide uși la care rivalii diesel — toți cu eticheta C — trebuie să plătească suprataxe sau să suporte restricții directe în anumite orașe. Totuși, nu este o soluție universală: prețul de intrare mai mare impune să se facă bine calculele înainte de a electrifica întreaga flotă dintr-o dată.

Planul Auto+ și fiscalitatea pentru flotele VTC

Pentru cei care iau în calcul unități electrificate, merită verificate ajutoarele în vigoare din Planul Auto+, care prevede stimulente pentru achiziția de vehicule cu eticheta ECO și CERO, variabile în funcție de comunitatea autonomă și de bugetul disponibil în fiecare apel. Suma exactă se modifică frecvent, așa că este prudent să consultați site-ul oficial înainte de a finaliza comanda pentru flotă, decât să vă bazați pe cifre care ar putea fi expirat.

Cum alegeți vehiculul cu 8 locuri potrivit pentru flota dumneavoastră VTC

Dacă utilizarea este în principal urbană și prioritatea este intrarea fără restricții în centrul marilor orașe, Multivan eHybrid compensează prețul mai ridicat. Dacă profilul este mai degrabă cu trasee interurbane și aeroporturi, Traveller sau Zafira Life oferă cel mai bun cost pe kilometru. Am analizat deja în detaliu Volkswagen Multivan față de Mercedes-Benz Clasa V pentru transferuri private, o comparație care completează bine acest clasament axat pe uzul profesional. Și dacă flota combină profiluri diferite de clienți, merită consultat și cum alegeți un monovolum sau un SUV mare pentru transportul pasagerilor în călătorii lungi, unde nivelul de zgomot și climatizarea din spate contează la fel de mult ca și consumul.

Întrebări frecvente

Ce vehicul cu 8 locuri consumă cel mai puțin pentru VTC în Spania?
Conform măsurătorilor noastre, Volkswagen Multivan eHybrid consumă cel mai puțin combustibil fosil în utilizare reală datorită autonomiei electrice de peste 90 km, urmat de Peugeot Traveller printre opțiunile exclusiv diesel.

Merită PHEV-ul în locul dieselului pentru o flotă VTC cu kilometraj mare?
Depinde de profilul de utilizare. Pe trasee urbane scurte și repetate, PHEV-ul reduce consumul și îmbunătățește eticheta. Pe distanțe lungi interurbane zilnice, un diesel bine întreținut rămâne mai previzibil din punct de vedere al costului.

Ce etichetă DGT are nevoie un VTC pentru a circula fără restricții în Madrid și Barcelona?
Eticheta CERO garantează accesul fără limitări în orice ZBE actual. Eticheta C, cea mai frecventă la diesel-urile din acest clasament, permite circulația în majoritatea cazurilor, cu excepția episoadelor de poluare ridicată.

Există ajutoare publice pentru reînnoirea unei flote VTC cu aceste modele?
Da, Planul Auto+ prevede stimulente pentru vehiculele cu eticheta ECO și CERO, cu sume care variază în funcție de comunitatea autonomă. Este recomandat să consultați apelul în vigoare înainte de a finaliza achiziția.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol

Microbuz de pasageriOpel Zafira4 versiuni · de la 45,690 €

Deja un comentario