Audi BMW e-tron EV9 iX KIA Macan Porsche Q6 e-tron Elektrikli Arabalar Karşılaştırmalar Satın alma rehberleri Testler SUV
2026'da aile için premium elektrikli SUV nasıl seçilir: iç mekân kullanımı, ultra hızlı şarj ve toplam kullanım maliyeti
2026’da İspanya’da öne çıkan premium aile tipi elektrikli SUV’lerin karşılaştırmalı rehberi; 800V platformlar, gerçek alan kullanımı ve dört yıllık toplam kullanım maliyeti üzerine odaklanmıştır.
2026’da premium bir aile tipi elektrikli SUV seçmek artık yalnızca menzil meselesi değil. Birbiriyle sürekli kesişen üç konu var: gerçekte ne kadar sürede şarj olduğu (broşürde değil), çocuklu, köpekli ve tatil bagajlı bir aile için ne kadar kullanılabilir alan sunduğu ve önümüzdeki dört yıl boyunca bakımının ne kadar tutacağı. Kağıt üzerinde neredeyse hepsi aynı şeyi vaat ediyor. Pratikte ise farklar belirgin.
2026’da premium aile tipi elektrikli SUV’yi ne tanımlar
Çıta yükseldi. Artık büyük bir batarya yeterli değil: premium pazar 800 volt platform, 150 kW’ın üzerinde sürdürülebilir şarj ve gerçek, süs olmayan arka koltuklar sunan bir dingil mesafesi bekliyor.
800V platform ve neden önemli
800V mimari bir katalog rakamı değil; uzun bir yolculukta 18 dakikada durmakla 35 dakika durmak arasındaki farkı yaratıyor. Audi, Porsche ve daha az ölçüde Kia (çoklu gerilim şarj sistemiyle) bu aile tipi SUV’lerinde bunu zaten uyguluyor. BMW ve Mercedes bu modellerde hâlâ 400V ile ilerliyor; bu onları diskalifiye etmez, ama gerçek şarj sürelerinde bir basamak geride bırakır.
Gerçek iç mekân: dingil mesafesi ve bagaj
Burada gerçekten önemli olan veri toplam uzunluk değil, dingil mesafesi. 2,90 metrenin üzerinde, varsa üçüncü sıradaki dizler için alan hissedilmeye başlar. Ayrıca yedi koltuklu bir SUV’de bagaj hacmi, üçüncü sıra katlıyken ölçülmeli: “beş koltukla” verilen kapasite oldukça yanıltıcı.
Ultra hızlı şarj: asıl belirleyici olan
Markaların duyurduğu tepe güç, bataryanın yaklaşık %10 ile %40’ı arasında kalır. 800 km’lik bir yolculukta asıl farkı yaratan, pratikte şarj durulan %20 ile %80 arasındaki sürdürülebilir güçtür. 800V mimari ve gerçek şarj eğrisi üzerine detaylı analizimizi rehberimizde zaten ele aldık ve sonuç değişmiyor: tepe gücü 270 kW olup eğrisi düz olan bir SUV, tepe gücü 350 kW olup beş dakika sonra sert düşen bir SUV’den daha değerlidir.
Tepe güç ve sürdürülebilir güç
Porsche ve Audi, ortak PPE platformu sayesinde şarjın orta bölümünde yüksek gücü en iyi koruyan markalar. Kia, yerel 800V olmamasına rağmen termal yönetimi sayesinde makul ölçüde düz eğrilerle şaşırtıyor. Volvo ve Mercedes bu konuda daha ölçülü, ama günlük aile kullanımı için yeterli.
4 yıllık toplam kullanım maliyeti
Liste fiyatı yalnızca başlangıç noktasıdır. Gerçek toplam kullanım maliyetini (TCO) hesaplamak için değer kaybı, sigorta, bakım, enerji ve varsa Plan Auto+ gibi kamu desteklerini de eklemek gerekir; bu desteğin tutarı özerk topluluğa ve gelire göre değiştiği için her zaman resmi web sitesinden kontrol edilmelidir.
Plan Auto+ ve vergilendirme
Bu rehberdeki tüm modeller SIFIR etiketine sahip; bu da belediyeye göre IVTM’de %75’e varan indirimler ve düşük emisyonlu bölgelere kısıtlamasız giriş anlamına geliyor. Madrid ya da Barselona’da bu hiç de küçük bir avantaj değil; C etiketli bir SUV, yüksek kirlilik dönemlerinde şehir merkezinin dışında kalabilir.

Audi Q6 e-tron — 66.370 € değerinden itibaren
PPE platformu, 270 kW tepe şarj gücü ve bence İspanya’da satışta olan VAG grubunun en başarılı iç mekânlarından birine sahip.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 225 kW | 306 CV | 660 km’ye kadar | \~16-18,5 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |

BMW iX — 87.850 € değerinden itibaren
iX hâlâ 400V ve bu şarjda kendini gösteriyor. Ama yol tutuşu ve ses yalıtımıyla bunu telafi ediyor; pratikte birkaç rakip bu seviyeye ulaşabiliyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 603 km’ye kadar | \~18-21 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |

Mercedes EQE SUV — 82.800 € değerinden itibaren
Her şeyin önünde salon konforu. Şarjda en hızlısı değil, bunu da iddia etmiyor: asıl argümanı sessizlik ve malzemelerin dokunuşu.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 195 kW | 265 CV | 587 km’ye kadar | \~18-21 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |

Porsche Macan Electric — 85.400 € değerinden itibaren
Teknik altyapısını Audi ile paylaşıyor, ama saf konfordan çok dinamiği öne çıkarıyor. Yalnızca aile kullanımı için Q6 e-tron’a göre fiyat farkının karşılığı tartışmalı; sportif karakter kararınızda belirleyiciyse anlamlı olabilir.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 613 km’ye kadar | \~18-20 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |

Kia EV9 — 73.713 € değerinden itibaren
Bu grupta gerçekten kullanışlı olan tek yedi koltuklu model, farkla. Onu yedi koltuklu aile SUV’leri analizimizde Hyundai IONIQ 9 ile karşılaştırdık ve bizce EV9, fiyat-alan dengesinde hâlâ en dengeli olan.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 563 km’ye kadar | \~19 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |

Volvo EX90 — 83.600 € değerinden itibaren
Yedi koltuk, bayrak gibi güvenlik ve sağlam bir menzil. Karşılaştırmadaki en yüksek giriş fiyatına sahip, şarjda da panzehir değil, ama standart donanımı farkın büyük kısmını kapatıyor.
| Güç (kW) | Güç (CV) | Menzil | Tüketim | Etiket | Yakıt |
|---|---|---|---|---|---|
| 245 kW | 333 CV | 572 km’ye kadar | \~18,6-21 kWh/100 km | CERO | Elektrikli |
Son karşılaştırma ve puan
| Model | Güç | Menzil | Koltuk | Fiyat (başlangıç) | Puan |
|---|---|---|---|---|---|
| Audi Q6 e-tron | 306 CV | 660 km | 5 | 66.370 € | 9,0 |
| BMW iX | 408 CV | 603 km | 5 | 87.850 € | 8,3 |
| Mercedes EQE SUV | 265 CV | 587 km | 5 | 82.800 € | 8,0 |
| Porsche Macan Electric | 408 CV | 613 km | 5 | 85.400 € | 8,5 |
| Kia EV9 | 204 CV | 563 km | 7 | 73.713 € | 8,8 |
| Volvo EX90 | 333 CV | 572 km | 7 | 83.600 € | 8,1 |
Profilinize göre hangi model
Sık sık otoyolda seyahat edip durmaktan nefret ediyorsanız, Audi Q6 e-tron veya Porsche Macan Electric şarj gücünü en iyi koruyan modeller. Önceliğiniz geniş aileyi, hafta sonu büyükanne ve büyükbabayı da dahil ederek taşımaksa, Kia EV9 alan ve fiyatla öne çıkar. Sessiz ve sakin bir salon konforu arıyorsanız, EQE SUV hâlâ sessiz bir referans; kelimenin tam anlamıyla.
Sık sorulan sorular
2026’nın en iyi premium aile tipi elektrikli SUV’si hangisi?
Tek bir kazanan yok: Audi Q6 e-tron şarj ve verimlilikte, Kia EV9 yedi koltuk alanı ve fiyatta, BMW iX dinamik konforda öne çıkıyor. Seçim, aracın gerçek kullanımına bağlı.
Daha fazla menzile sahip 7 koltuklu premium elektrikli SUV hangisi?
İncelenenler arasında Volvo EX90 ve Kia EV9, uygun koşullarda 560 km’nin üzerinde WLTP menzilleriyle yedi koltuklu modellerin en sağlamları.
800V platform için daha fazla ödemek mantıklı mı?
Sık uzun yolculuklarda evet: ultra hızlı şarj istasyonlarındaki durma süresini belirgin şekilde azaltır. Ağırlıklı olarak şehir içi kullanım ve evde şarj için bu fark günlük yaşamda çok daha az önemlidir.
Plan Auto+ toplam kullanım maliyetini nasıl etkiler?
Plan Auto+, uygun modellerde başlangıç yatırımını düşürür; ancak tutar ve koşullar özerk topluluğa göre değişir. Nihai TCO’yu hesaplamadan önce güncel koşulları her zaman resmi web sitesinden kontrol etmek gerekir.
Deja un comentario


Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor
Dacia Sandero Hybrid 155 ilk temas: 19.890 euro'dan başlayan fiyatlarla güç ve verimlilik
Leapmotor B03X direksiyon başında: ekonomik bir elektrikli şehir otomobili