Hyundai IONIQ 9 ile KIA EV9 karşılaştırması: 2026'da hangi yedi koltuklu elektrikli aile SUV'si daha fazla değer sunuyor?

Iván Navarro     9 October 2026     6 min.
Hyundai IONIQ 9 ile KIA EV9 karşılaştırması: 2026'da hangi yedi koltuklu elektrikli aile SUV'si daha fazla değer sunuyor?

Hyundai IONIQ 9 ile KIA EV9 GT Line AWD’yi karşılaştırıyoruz. E-GMP platformuna sahip bu iki Koreli yedi koltuklu elektrikli SUV’den hangisinin 2026’da gerçek anlamda daha fazla değer sunduğunu inceliyoruz.

İki Koreli marka, aynı platform ve elektrikli aile SUV’sine bakışta neredeyse zıt iki yaklaşım. Kısaca özetlersek, Hyundai IONIQ 9 ile KIA EV9 arasındaki düello tam olarak bu. İkisi de E-GMP mimarisini paylaşıyor, ikisi de yedi koltuk sunuyor ve ikisi de elektrikli otomobili artık bir istisna değil, varsayılan tercih olarak gören aileleri ikna etmeye çalışıyor. Bundan sonra her biri kendi alanına doğru çekiyor.

Ortak E-GMP platformu, farklı felsefeler

Hyundai ve KIA, aynı teknik temelin her markanın hedef kitlesine göre çok farklı sonuçlar verebileceğini yıllardır gösteriyor. Bunu Hyundai IONIQ 5 ile KIA EV6 karşılaştırmasında da gördük. Yedi koltuklu segmentte de aynı örüntü tekrarlanıyor, ancak burada çok daha fazla önem taşıyan ayrıntılarla.

IONIQ 9, menzili, yol konforunu ve daha uygun bir giriş fiyatını önceliklendiriyor. EV9 ise GT Line AWD versiyonuyla ham güç, dört tekerlekten çekiş ve premium sınıfa yaklaşan bir donanım sunuyor. Bizce hiçbiri soyut olarak daha iyi değil; hangisinin daha uygun olduğu aracı nasıl kullanacağınıza bağlı ve bunu sakin bir şekilde değerlendirmek gerekiyor.

Ioniq 9 Dış Görünüm (45)

Hyundai IONIQ 9, 69.294 €’dan başlayan fiyatla: menzil ve konfor odaklı seçenek

Yedi koltuklu 218 110kWh Star versiyonu, 110,3 kWh kullanılabilir bataryayla geliyor ve yaklaşık 620 kilometrelik homologe menzil değeriyle, şu an İspanya’da bu sınıfın en rekabetçi uzun menzilli elektrikli SUV’leri arasında yer alıyor. 160 kW (218 CV) güç, trafik ışığında gösteriş yapmak için değil. Daha çok, ailenin yanında olduğu uzun bir yolculuğun şarj istasyonlarında sürekli durmaya dönüşmemesini sağlıyor.

Model Yakıt Güç Maksimum hız Menzil Batarya Fiyat (başlangıç)
Hyundai IONIQ 9 218 110kWh Star 7 koltuk Elektrik 160 kW / 218 CV 190 km/s 620 km 110,3 kWh 69.294 €

2024 Ev9 Gt Line

KIA EV9 GT Line AWD, 85.783 €: menzilin önünde güç ve dört tekerlekten çekiş

EV9 Electric 385 99,8kWh GT Line AWD ise başka bir hikâye. İki motor arasında paylaştırılan 283 kW (385 CV) gücü ve dört tekerlekten çekişiyle, IONIQ 9’un yakalamaya çalışmadığı bir sertlikle hareket ediyor. Menzil ise burada açık sözlü olmak gerekirse geride kalıyor: bu GT Line AWD konfigürasyonunun homologe değeri 505 kilometre WLTP, IONIQ 9 Star’ın 620 km’sine karşılık. Aile SUV’si için kısa bir rakam değil (hâlâ uzun yolculuk için yeterli), ancak bu kadar güç, bu kadar ağırlık ve 99,8 kWh bataryanın üzerindeki 21 inçlik jantların bedelini açıkça gösteriyor. Fiyatları karşılaştırmadan önce bunu aklınızda tutmanız iyi olur; ancak bunu diskalifiye edici bir kusur gibi de görmemek gerekir.

Model Yakıt Güç Maksimum hız Menzil Batarya Fiyat (başlangıç)
KIA EV9 Electric 385 GT Line AWD Elektrik 283 kW / 385 CV 200 km/s 505 km 99,8 kWh 85.783 €

Ioniq 9 Dış Görünüm (30)

Menzil ve batarya: iki SUV’yi en çok ayıran nokta

Burada düello bir tarafa eğiliyor ama kopmuyor. IONIQ 9, EV9 GT Line AWD’ye göre yaklaşık 115 km daha fazla homologe menzil sunuyor (620’ye karşılık 505 km) ve kullanılabilir batarya kapasitesi de biraz daha yüksek: 110,3 kWh’a karşı 99,8 kWh. Bunun nedeni her konfigürasyonun önceliklerinin farklı olması: bu özel varyantta EV9 menzilden vazgeçip güç, dört tekerlekten çekiş ve büyük jant tercih ediyor; IONIQ 9 Star ise fabrikada tek bir arka motorla her kWh’ı en verimli şekilde kullanacak şekilde ayarlanmış. Düzenli uzun yol yapan bir aile için (tatil yolculuğu, 300 kilometre uzaklıktaki büyükanne ve büyükbaba ziyareti) iki araç da homologe döngüde yeterli pay bırakıyor. Fark, teknik fişte değil, 120 km/s hızda gerçek tüketimde daha belirgin hissediliyor.

Fiyat ve donanım: 16.489 € farkla neler elde ediyorsunuz?

Yedi koltuklu EV9 GT Line AWD, IONIQ 9 Star’dan 16.489 € daha pahalı. Buna karşılık 167 CV ek güç, dört tekerlekten çekiş ve açıkça premium segmente işaret eden bir donanım seviyesi kazanıyorsunuz. Bu oldukça büyük bir fark ve burada kişisel kriter, teknik fişler kadar ağırlık taşıyor: dinamizm ve duruşla etkilemek istiyorsanız EV9 bu farkı haklı çıkarır. Önceliğiniz daha fazla homologe menzil ve daha az ödeme ise IONIQ 9 öne çıkar.

Her iki modelin fiyatları, üretici tarafından Ekim 2026 için önerilen PVP fiyatlarıdır; bayi indirimleri veya dönemsel kampanyalar dahil değildir. Satın alımınız kamu desteklerinden yararlanabiliyorsa, İspanya’daki referans çerçeve hâlâ Plan Auto+’dır. Herhangi bir işlemi kapatmadan önce miktarlarını ve koşullarını resmi web sitesinden kontrol etmek uygun olur.

İç hacim ve üçüncü sıra: yedi koltukla gerçek hayat

Çocuklar, bebek arabaları ve hafta sonu bagajıyla günlük kullanımda, iki SUV de yedi koltuk denkleminin çözümünü yeterli şekilde sunuyor. Bunu yedi koltuklu aile SUV’si seçim rehberimizde ayrıntılı olarak ele almıştık. Gerçek fark kullanım alanında: EV9 dört tekerlekten çekişi sayesinde daha sağlam ve daha fazla yol tutuşu hissettiriyor; IONIQ 9 ise tam bir aile ile yapılan uzun yolculuklarda, bu da en çok fark edilen şey olduğu için, biraz daha fazla homologe menzille ödüllendiriyor.

Ioniq 9 Dış Görünüm (9)

Özet tablo ve karar: 2026’da hangi Koreli 7 koltuklu elektrikli SUV daha fazla değer sunuyor?

Model Güç Menzil Fiyat (başlangıç) Değer puanı (1-10)
Hyundai IONIQ 9 218 CV 620 km 69.294 € 8,5
KIA EV9 GT Line AWD 385 CV 505 km 85.783 € 7,5

Rakamlar ortadayken, IONIQ 9, en yüksek homologe menzile ve en düşük giriş fiyatına sahip yedi koltuklu aile SUV’si arayanlar için en fazla değeri sunan seçenek olarak öne çıkıyor. EV9 GT Line AWD ise güç ve çekiş öncelikli olanlar için hâlâ anlamlı; 2026’da bu tercih artık uygulanamaz bir menzil bedeli ödemeyi gerektirmiyor: 505 km WLTP hâlâ aileyle seyahat etmeye yetiyor, karşılığında yaklaşık 16.500 € daha fazla ve 167 CV ek güç elde ediliyor.

Sık sorulan sorular

Hyundai IONIQ 9 ile KIA EV9 arasında fiyat farkı ne kadar?
IONIQ 9 Star 69.294 €’dan başlarken yedi koltuklu EV9 GT Line AWD 85.783 € tutuyor; PVP’de fark 16.489 €. Bu rakam indirim ve destekler dahil değil.

IONIQ 9 mı yoksa EV9 mi daha fazla menzile sahip?
IONIQ 9 Star yaklaşık 620 km homologe menzil sunuyor. Bu, menzilden çok güç ve dört tekerlekten çekişe öncelik veren EV9 GT Line AWD’nin 505 km WLTP değerinin üzerinde. 99,8 kWh bataryalı EV9’un arka çekişli versiyonu ise 563 km’ye ulaşıyor.

KIA EV9, Hyundai IONIQ 9’dan daha güçlü mü?
Bu karşılaştırmada evet. EV9 GT Line AWD, çift motorlu ve dört tekerlekten çekişli yapısı sayesinde 385 CV sunarken IONIQ 9 Star 218 CV’de kalıyor. IONIQ 9’un 313 ve 435 CV güçlerinde AWD versiyonları da mevcut.

Aileyle uzun yolculuklar için hangi yedi koltuklu elektrikli SUV daha uygun?
Uzun yolculuklar için homologe menzil ve fiyat açısından en mantıklı seçenek Hyundai IONIQ 9 Star. 505 km WLTP menzilli EV9 GT Line AWD de yolculuk için uygun; asıl fark otoyol hızında tüketimde ve 16.489 € daha fazla ödemede yatıyor.


Deja un comentario