2026 Sıralaması: 40.000 euronun altındaki, en az enerji tüketen 6 kompakt elektrikli araç

Jaime Gomez     9 October 2026     6 min.
2026 Sıralaması: 40.000 euronun altındaki, en az enerji tüketen 6 kompakt elektrikli araç

40.000 euronun altındaki, en az enerji tüketen kompakt elektrikli araçları inceliyoruz; doğrulanmış WLTP verileri ve Plan Auto+ ile ve olmadan fiyatlarla. Elektrik faturasına teknik föy kadar bakanlar için hazırlanmış bir sıralama.

İspanya’daki bayilerde giderek daha sık duyulan bir soru var: Segmentin en az tüketen kompakt elektrikli aracı hangisi? Maksimum menzil değil, satış fiyatı değil — gerçek tüketim, yani her kilometrenin ne kadara mal olduğunu ve aracın bir hibrite karşı kendini ne zaman amorti ettiğini belirleyen değer. Highmotor olarak aylardır C segmenti elektrikli araçların WLTP homologasyonlarını takip ediyor ve bu verileri 40.000 euronun altındaki güncel fiyatlarla karşılaştırıyoruz. Sonuç bu sıralama.

Ranking 2026: compactos eléctricos que menos consumen

2Volkswagen ID3
CERO
desde 25,000 €36,275 €ahorro 11,275 €

El ID.3 es el compacto eléctrico con el que Volkswagen trasladó el concepto de Golf a la movilidad de cero emisiones. Mide 4,26 metros de largo y 1,57 de alto, con cinco puertas y plataforma específica para vehículo eléctrico, lo que le permite ofrecer un habitáculo aprovechado pese a unas medidas exteriores contenidas. Lleva etiqueta CERO de la DGT y tracción trasera, una configuración poco habitual en el segmento C.

La gama actual se ordena en cuatro escalones. El acceso lo ocupa la versión Pure, con motor de 125 kW (170 CV) y batería de 52 kWh, que homologa 387 kilómetros WLTP. Por encima, el motor de 150 kW (204 CV) se asocia a la batería de 59 kWh, con 431 kilómetros de autonomía, o a la de 79 kWh, que eleva la cifra hasta 564 kilómetros. El tope de gama es el GTX, con 240 kW (326 CV) y batería de 79 kWh, orientado a quien busca prestaciones.

Con un precio de tarifa de 36.275 euros y una oferta de 25.000 euros, el planteamiento tiene sentido para quien sustituye un compacto de combustión por un eléctrico de uso diario y dispone de punto de recarga propio. Las versiones de batería grande amplían su utilidad a desplazamientos interurbanos frecuentes, mientras que la de acceso encaja en trayectos mayoritariamente urbanos y periurbanos.

Lo mejor

  • Hasta 605 km WLTP en la versión GTX S de 286 CV
  • Oferta desde 25.000 euros frente a los 36.275 del precio de tarifa
  • Propulsión trasera y 326 CV en las variantes GTX más potentes
  • Etiqueta CERO de la DGT por ser 100% eléctrico

Lo peor

  • Maletero de 385 litros, ajustado para un compacto de 4.264 mm
  • La versión Pure de 55 kWh se queda en 378 km WLTP
  • Garantía de 3 años, por debajo de la de otros rivales eléctricos
  • Las versiones GTX superan los 52.000 euros, lejos del acceso a la gama

Ver la ficha completa

Precios de tarifa oficial con carácter informativo, sin descuentos, promociones ni gastos de matriculación y transporte. Pueden variar sin aviso previo y no constituyen una oferta vinculante: confirma siempre el precio final con el concesionario.

kWh/100 km tüketimi nedir ve neden menzilden daha önemli olmalı?

Açıklanan menzil batarya boyutuna bağlıdır. Tüketim ise motor-batarya-aerodinamik bütününün gerçek verimliliğini ölçer ve cebinizi gerçekten etkileyen rakamdır. İki araç farklı bataryalarla 450 km menzile sahip olabilir — biri 14 kWh/100 km, diğeri 17 kWh/100 km tüketebilir — ve ikincisi aynı menzile ulaşmak için yaklaşık %20 daha büyük bir batarya gerektirir. Bu da daha fazla ağırlık, daha yüksek üretim maliyeti ve pratikte daha yüksek bir satış fiyatı anlamına gelir. Bu yüzden bize göre WLTP tüketimine en önce bakılmalıdır, sonra değil.

Metodoloji: 2026 sıralamasını nasıl hazırladık?

Her modelin WLTP kombine çevrim homologe tüketim değerlerini resmi teknik föylerle doğruladık ve herhangi bir teşvikten önceki katalog fiyatıyla karşılaştırdık. Yalnızca saf elektrikli C segmenti kompaktlar dahil edildi — plug-in hibritler ve SUV’lar hariç — ve İspanya’da giriş fiyatı 40.000 euronun altında olanlar. Uygulanabilir olduğu yerlerde Plan Auto+ sonrası tahmini fiyatı da belirttik; ancak sık sık değişen güncel tutar için her zaman planın resmi web sitesine danışılmasını öneririz.

1. BYD Dolphin — segmentin en verimlisi

Dolphin, fiyat-tüketim dengesiyle iki yıldır dikkat çekiyor. Kombine çevrimde 13,8 kWh/100 km ile 40.000 euronun altındaki ölçtüğümüz en verimli kompakt elektrikli araç; üstelik üretimi en pahalı olanlardan değil: LFP Blade bataryası, geleneksel bir NMC bataryadan kWh başına daha ağır, bu da verimliliğini daha değerli kılıyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 427 km 13,8 CERO Elektrik
Hyundai Kona
Hyundai Kona

2. Hyundai Kona Elektrikli — mükemmel denge

Hyundai’nin Kona Elektrikli’si verimliliğini birkaç nesil boyunca geliştirdi; Standard Range versiyonunda 14,3 kWh/100 km ile gerçek menzil ve tüketimi, eşleşmesi zor bir denge noktasında tutuyor. Listenin en ucuzu değil, ama şehir içindeki performansı — enerji geri kazanımının daha iyi çalıştığı yer — hibrit kullananları bile ikna ediyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
115 kW 156 CV 490 km 14,3 CERO Elektrik

3. Volkswagen ID3 — Alman verimlilik referansı

ID3’ün tanıtıma ihtiyacı yok. Birkaç yıllık geçmişiyle olgunlaşmış MEB platformu, 59 kWh bataryasıyla 14,4 kWh/100 km sunuyor; Kona’ya neredeyse eş değer. ID3’ü ayıran şey, otoyolda tutarlı davranışı: birçok elektrikli aracın tüketimin fırladığı bir ortamda o makul ölçüde kontrollü kalıyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 426 km 14,4 CERO Elektrik
Renault Megane
Renault Megane

4. Renault Megane E-Tech — hayal kırıklığı yaratmayan Fransız

Megane E-Tech, 60 kWh bataryasıyla 15,0 kWh/100 km’de duruyor; doğru ama öne çıkmayan bir değer. Buna karşılık, listedeki en keyifli kullanılan kompaktlardan biri; hassas direksiyonu, Koreli ve Alman rakiplerine göre biraz daha yüksek tüketimi kısmen telafi ediyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
160 kW 220 CV 450 km 15,0 CERO Elektrik
CUPRA Born
CUPRA Born

5. Cupra Born — sportiflik ve belirli bir enerji maliyeti

Born, mekaniğini ID3 ile paylaşıyor; ancak daha sportif ayarı — daha direkt direksiyon, daha sert süspansiyon — tüketimine yansıyor: 15,6 kWh/100 km. Yalnızca elektrik harcamasını en aza indirmek isteyen biri için bu ekstra karakter değer mi tartışmalı; ama deneyen, neden takipçileri olduğunu anlıyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 424 km 15,6 CERO Elektrik
MG MG4
MG MG4

6. MG4 — en ekonomik giriş modeli, en çok tüketen

MG4, orta batarya versiyonuyla 15,9 kWh/100 km ile listeyi kapatıyor. En verimli model değil, ama sıralamadaki en ucuz satın alınabilir araç olmayı sürdürüyor; bu da birçok kişi için uzun vadede biraz daha yüksek tüketimi telafi ediyor.

Güç (kW) Güç (CV) Menzil (km) Tüketim (kWh/100km) Etiket Yakıt
150 kW 204 CV 435 km 15,9 CERO Elektrik

Özet tablo: tam tüketim ve fiyat sıralaması

Sıra Model Tüketim (kWh/100km) Menzil (km) Fiyat başlangıç Verimlilik puanı (1-10)
1 BYD Dolphin 13,8 427 km 29.900 € 9,6
2 Hyundai Kona Elektrikli 14,3 490 km 34.950 € 9,3
3 Volkswagen ID3 14,4 426 km 36.690 € 9,1
4 Renault Megane E-Tech 15,0 450 km 35.200 € 8,6
5 Cupra Born 15,6 424 km 37.600 € 8,2
6 MG4 15,9 435 km 28.990 € 8,0

Kullanım profilinize göre hangi kompakt elektrikli aracı seçmelisiniz?

Günlük kullanımınız ağırlıklı olarak şehir içiyse, BYD Dolphin veya Hyundai Kona Elektrikli pratikte en kazançlı kombinasyon: düşük tüketim ve uygun fiyat. Çok otoyol kullananlar için Volkswagen ID3, sabit hızda verimliliğini daha iyi koruyor; bunu ısı pompalı kompakt elektrikli araçlar konusunda ayrıntılı olarak incelemiştik, çünkü kış soğuğu bazı modelleri diğerlerinden daha fazla etkiliyor. Öncelikli olarak menzili düşünüyorsanız, sıralamanın belirgin biçimde değiştiği gerçek menzili en yüksek kompakt elektrikli araçlar sıralamamıza da göz atmanızı öneririz.

Plan Auto+ ve teşvik sonrası gerçek fiyat

Bu sıralamadaki fiyatlar teşvik düşülmeden önceki katalog fiyatlarıdır. Plan Auto+, birçok modelde başlangıç ödemesini belirgin biçimde azaltabilir; ancak tutarlar ve koşullar özerk topluluğa ve çağrıya göre değiştiği için satın almadan önce resmi web sitesine danışmanızı öneririz. Her yerde geçerli bir çözüm de değil: bazı bayiler indirimi peşin olarak uygularken, diğerleri bunu aylar sonra işleme koyuyor.

Sıkça sorulan sorular

2026’da İspanya’da en az tüketen kompakt elektrikli araç hangisi?
Güncel WLTP verilerine göre BYD Dolphin, 13,8 kWh/100 km kombine tüketimiyle 40.000 euronun altındaki en verimli kompakt elektrikli araç.

40.000 eurodan ucuz, en verimli kompakt elektrikli araç hangisi?
Kullanıma bağlı: şehir için BYD Dolphin veya Hyundai Kona Elektrikli; yol için Volkswagen ID3 sabit hızda tüketimini daha iyi koruyor.

Elektrikli araç alırken kWh/100 km tüketimi menzilden daha mı önemli?
Bize göre evet. Düşük tüketim kilometre başına maliyeti azaltır ve daha küçük bataryalarla benzer menzil sağlayarak daha uygun fiyatlı araçlara olanak tanır.

Bu sıralamadaki fiyatlar Plan Auto+’ı içeriyor mu?
Hayır. Gösterilen fiyatlar teşvik öncesi katalog fiyatlarıdır. Plan Auto+ nihai fiyatı düşürebilir, ancak satın almadan önce geçerli tutarı resmi web sitesinden doğrulamanız gerekir.


Deja un comentario