Born BYD Cupra Dolphin Hyundai Kona Megane MG mg4 Renault Samochody elektryczne Kompakty Poradniki zakupowe Rankingi
Ranking 2026: 6 kompaktowych samochodów elektrycznych o najniższym zużyciu energii poniżej 40 000 euro
W hiszpańskich salonach samochodowych coraz częściej pada to samo pytanie: który kompaktowy samochód elektryczny zużywa najmniej energii? Nie chodzi o maksymalny zasięg ani o cenę wyjściową, lecz o rzeczywiste zużycie, które decyduje o tym, ile kosztuje każdy kilometr i jak szybko zwraca się zakup auta w porównaniu z hybrydą. Od kilku miesięcy w Highmotor śledzimy homologacje WLTP w segmencie C elektrycznym i porównaliśmy te dane z obowiązującymi cenami poniżej 40 000 euro. Efektem jest ten ranking.
Ranking 2026: kompaktowe samochody elektryczne o najniższym zużyciu energii
Volkswagen ID3
8.0/10El ID.3 es el compacto eléctrico con el que Volkswagen trasladó el concepto de Golf a la movilidad de cero emisiones. Mide 4,26 metros de largo y 1,57 de alto, con cinco puertas y plataforma específica para vehículo eléctrico, lo que le permite ofrecer un habitáculo aprovechado pese a unas medidas exteriores contenidas. Lleva etiqueta CERO de la DGT y tracción trasera, una configuración poco habitual en el segmento C.
La gama actual se ordena en cuatro escalones. El acceso lo ocupa la versión Pure, con motor de 125 kW (170 CV) y batería de 52 kWh, que homologa 387 kilómetros WLTP. Por encima, el motor de 150 kW (204 CV) se asocia a la batería de 59 kWh, con 431 kilómetros de autonomía, o a la de 79 kWh, que eleva la cifra hasta 564 kilómetros. El tope de gama es el GTX, con 240 kW (326 CV) y batería de 79 kWh, orientado a quien busca prestaciones.
Con un precio de tarifa de 36.275 euros y una oferta de 25.000 euros, el planteamiento tiene sentido para quien sustituye un compacto de combustión por un eléctrico de uso diario y dispone de punto de recarga propio. Las versiones de batería grande amplían su utilidad a desplazamientos interurbanos frecuentes, mientras que la de acceso encaja en trayectos mayoritariamente urbanos y periurbanos.
Lo mejor
- Hasta 605 km WLTP en la versión GTX S de 286 CV
- Oferta desde 25.000 euros frente a los 36.275 del precio de tarifa
- Propulsión trasera y 326 CV en las variantes GTX más potentes
- Etiqueta CERO de la DGT por ser 100% eléctrico
Lo peor
- Maletero de 385 litros, ajustado para un compacto de 4.264 mm
- La versión Pure de 55 kWh se queda en 378 km WLTP
- Garantía de 3 años, por debajo de la de otros rivales eléctricos
- Las versiones GTX superan los 52.000 euros, lejos del acceso a la gama
Precios de tarifa oficial con carácter informativo, sin descuentos, promociones ni gastos de matriculación y transporte. Pueden variar sin aviso previo y no constituyen una oferta vinculante: confirma siempre el precio final con el concesionario.
Czym jest zużycie kWh/100 km i dlaczego powinno Cię bardziej interesować niż zasięg
Deklarowany zasięg zależy od wielkości baterii. Zużycie natomiast mierzy rzeczywistą efektywność całego układu: silnika, baterii i aerodynamiki, i to ta wartość najbardziej wpływa na Twój portfel. Dwa samochody mogą mieć 450 km zasięgu przy bardzo różnych bateriach — jeden zużywa 14 kWh/100 km, a drugi 17 kWh/100 km — i ten drugi potrzebuje baterii o 20% większej, aby osiągnąć ten sam wynik. Przekłada się to na większą masę, wyższe koszty produkcji i w praktyce wyższą cenę końcową. Dlatego, według nas, zużycie WLTP to dane, na które należy spojrzeć w pierwszej kolejności, a nie na końcu.
Metodologia: jak przygotowaliśmy ranking 2026
Wzięliśmy homologowane zużycie WLTP w cyklu mieszanym dla każdego modelu, zweryfikowane z oficjalną kartą techniczną, i porównaliśmy je z ceną katalogową przed uwzględnieniem jakichkolwiek dopłat. Do rankingu weszły wyłącznie czysto elektryczne samochody segmentu C — bez hybryd plug-in i SUV-ów — z ceną wejściową poniżej 40 000 euro w Hiszpanii. Tam, gdzie to dotyczy, podajemy także orientacyjną cenę po Plan Auto+, choć zalecamy zawsze sprawdzanie aktualnej kwoty na oficjalnej stronie planu, ponieważ zmienia się ona dość często.
1. BYD Dolphin — najbardziej efektywny w segmencie
Dolphin od dwóch lat zaskakuje stosunkiem zużycia do ceny. Z wynikiem 13,8 kWh/100 km w cyklu mieszanym jest to najbardziej efektywny kompaktowy samochód elektryczny, jaki zmierzyliśmy poniżej 40 000 euro, i to mimo że nie jest on najdroższy w produkcji: jego bateria Blade LFP jest cięższa na kWh niż konwencjonalna bateria NMC, co czyni jego efektywność jeszcze bardziej godną uznania.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 427 km | 13,8 | CERO | Elektryczny |

2. Hyundai Kona Eléctrico — doskonała równowaga
Kona Eléctrico marki Hyundai od kilku generacji dopracowuje swoją efektywność, a w wersji Standard Range osiąga 14,3 kWh/100 km — wynik, który stawia rzeczywisty zasięg i zużycie w punkcie równowagi trudnym do przebicia. Nie jest najtańszy na liście, ale jego zachowanie w mieście — gdzie odzysk energii działa najlepiej — przekonuje nawet tych, którzy wcześniej jeździli hybrydą.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 490 km | 14,3 | CERO | Elektryczny |
3. Volkswagen ID3 — niemieckie odniesienie w efektywności
ID3 nie wymaga przedstawiania. Jego platforma MEB, już dojrzała po kilku latach rozwoju, osiąga 14,4 kWh/100 km przy baterii 59 kWh, praktycznie na poziomie Kona. To, co wyróżnia ID3, to stabilne zachowanie na autostradzie, gdzie wiele elektryków znacznie zwiększa zużycie, a on utrzymuje je w rozsądnych granicach.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 426 km | 14,4 | CERO | Elektryczny |

4. Renault Megane E-Tech — francuz, który nie zawodzi
Megane E-Tech osiąga 15,0 kWh/100 km przy swojej baterii 60 kWh — wynik poprawny, choć nie wybitny. Jest jednak jednym z przyjemniejszych w prowadzeniu kompaktów w zestawieniu, z precyzyjnym układem kierowniczym, który częściowo rekompensuje nieco wyższe zużycie w porównaniu z koreańskim i niemieckim rywalem.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 450 km | 15,0 | CERO | Elektryczny |

5. Cupra Born — sportowy charakter z pewnym kosztem energetycznym
Born dzieli napęd z ID3, ale jego bardziej sportowe nastawienie — bezpośredni układ kierowniczy, twardsze zawieszenie — odbija się na zużyciu: 15,6 kWh/100 km. Można się zastanawiać, czy ten dodatek charakteru jest wart swojej ceny dla kogoś, kto chce po prostu zminimalizować wydatki na energię elektryczną, ale kto go wypróbuje, rozumie, dlaczego ma swoich zwolenników.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 424 km | 15,6 | CERO | Elektryczny |

6. MG4 — najtańszy na wejściu, o najwyższym zużyciu
MG4 zamyka zestawienie wynikiem 15,9 kWh/100 km w wersji ze średnią baterią. To nie jest najbardziej efektywny model, ale wciąż jest najtańszy w zakupie w całym rankingu, co dla wielu rekompensuje nieco wyższe zużycie w dłuższej perspektywie.
| Moc (kW) | Moc (CV) | Zasięg (km) | Zużycie (kWh/100km) | Etykieta | Paliwo |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 435 km | 15,9 | CERO | Elektryczny |
Tabela podsumowująca: pełny ranking zużycia i ceny
| Miejsce | Model | Zużycie (kWh/100km) | Zasięg (km) | Cena od | Ocena efektywności (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BYD Dolphin | 13,8 | 427 km | 29.900 € | 9,6 |
| 2 | Hyundai Kona Eléctrico | 14,3 | 490 km | 34.950 € | 9,3 |
| 3 | Volkswagen ID3 | 14,4 | 426 km | 36.690 € | 9,1 |
| 4 | Renault Megane E-Tech | 15,0 | 450 km | 35.200 € | 8,6 |
| 5 | Cupra Born | 15,6 | 424 km | 37.600 € | 8,2 |
| 6 | MG4 | 15,9 | 435 km | 28.990 € | 8,0 |
Jaki kompaktowy samochód elektryczny wybrać w zależności od profilu użytkowania
Jeśli na co dzień jeździsz przede wszystkim po mieście, BYD Dolphin lub Hyundai Kona Eléctrico to w praktyce najbardziej opłacalne połączenie: niskie zużycie i umiarkowana cena. Dla kogoś, kto pokonuje dużo kilometrów autostradą, Volkswagen ID3 lepiej utrzymuje efektywność przy stałej prędkości, co szczegółowo analizowaliśmy przy okazji kompaktowych samochodów elektrycznych z pompą ciepła, gdzie zimowy mróz bardziej obciąża niektóre modele niż inne. Jeśli natomiast priorytetem jest zasięg, warto też zajrzeć do naszego rankingu kompaktowych samochodów elektrycznych z największym rzeczywistym zasięgiem, gdzie kolejność zmienia się w widoczny sposób.
Plan Auto+ i rzeczywista cena po dopłatach
Ceny w tym rankingu są katalogowe, bez odliczenia dopłat. Plan Auto+ może znacznie zmniejszyć początkowy wydatek w kilku z tych modeli, jednak kwoty i wymogi różnią się w zależności od wspólnoty autonomicznej i naboru, dlatego zalecamy zawsze sprawdzić oficjalną stronę przed podjęciem decyzji o zakupie. To też nie jest uniwersalne rozwiązanie: niektóre salony stosują zniżkę przy płatności gotówką, inne rozliczają ją później, często po kilku miesiącach oczekiwania.
Najczęściej zadawane pytania
Który kompaktowy samochód elektryczny zużywa najmniej w Hiszpanii w 2026 roku?
Według aktualnych danych WLTP BYD Dolphin jest najbardziej efektywnym kompaktowym samochodem elektrycznym poniżej 40 000 euro, z zużyciem mieszanym 13,8 kWh/100 km.
Jaki jest najlepszy efektywny kompaktowy samochód elektryczny za mniej niż 40 000 euro?
Zależy od zastosowania: do miasta — BYD Dolphin lub Hyundai Kona Eléctrico; do trasy — Volkswagen ID3, który lepiej utrzymuje zużycie przy stałej prędkości.
Czy wskaźnik zużycia kWh/100 km jest ważniejszy niż zasięg przy zakupie elektryka?
Według nas tak. Niskie zużycie obniża koszt przejechanego kilometra i pozwala uzyskać podobny zasięg przy mniejszych bateriach, a więc tańszych samochodach.
Czy ceny w tym rankingu uwzględniają Plan Auto+?
Nie. Podane ceny są katalogowe, przed dopłatami. Plan Auto+ może obniżyć końcową cenę, ale przed zakupem warto sprawdzić aktualną kwotę na oficjalnej stronie.
Deja un comentario


Nowy Lexus ES: luksus rośnie i staje się elektryczny
Pierwszy kontakt z Dacia Sandero Hybrid 155: moc i wydajność od 19 890 euro
Za kierownicą Leapmotor B03X, ekonomicznego elektrycznego auta miejskiego