Born BYD Cupra Dolphin Hyundai Kona Megane MG mg4 Renault Elektrische auto's Compacte auto's Koopgidsen Ranglijsten
Ranglijst 2026: de 6 elektrische compacte auto's met het laagste verbruik onder 40.000 euro
In de Spaanse dealerzalen wordt steeds vaker de vraag gesteld: welke elektrische compacte auto verbruikt het minst? Niet de maximale actieradius, niet de instapprijs, maar het werkelijke verbruik, dat bepaalt hoeveel elke kilometer je kost en hoe lang het duurt voordat de auto zich terugverdient ten opzichte van een hybride. Bij Highmotor volgen we al maanden de WLTP-homologaties van het elektrische segment C en hebben we die gegevens afgezet tegen de actuele prijzen onder 40.000 euro. Het resultaat is deze ranglijst.
Ranglijst 2026: elektrische compacte auto's met het laagste verbruik
Volkswagen ID3
8.0/10El ID.3 es el compacto eléctrico con el que Volkswagen trasladó el concepto de Golf a la movilidad de cero emisiones. Mide 4,26 metros de largo y 1,57 de alto, con cinco puertas y plataforma específica para vehículo eléctrico, lo que le permite ofrecer un habitáculo aprovechado pese a unas medidas exteriores contenidas. Lleva etiqueta CERO de la DGT y tracción trasera, una configuración poco habitual en el segmento C.
La gama actual se ordena en cuatro escalones. El acceso lo ocupa la versión Pure, con motor de 125 kW (170 CV) y batería de 52 kWh, que homologa 387 kilómetros WLTP. Por encima, el motor de 150 kW (204 CV) se asocia a la batería de 59 kWh, con 431 kilómetros de autonomía, o a la de 79 kWh, que eleva la cifra hasta 564 kilómetros. El tope de gama es el GTX, con 240 kW (326 CV) y batería de 79 kWh, orientado a quien busca prestaciones.
Con un precio de tarifa de 36.275 euros y una oferta de 25.000 euros, el planteamiento tiene sentido para quien sustituye un compacto de combustión por un eléctrico de uso diario y dispone de punto de recarga propio. Las versiones de batería grande amplían su utilidad a desplazamientos interurbanos frecuentes, mientras que la de acceso encaja en trayectos mayoritariamente urbanos y periurbanos.
Lo mejor
- Hasta 605 km WLTP en la versión GTX S de 286 CV
- Oferta desde 25.000 euros frente a los 36.275 del precio de tarifa
- Propulsión trasera y 326 CV en las variantes GTX más potentes
- Etiqueta CERO de la DGT por ser 100% eléctrico
Lo peor
- Maletero de 385 litros, ajustado para un compacto de 4.264 mm
- La versión Pure de 55 kWh se queda en 378 km WLTP
- Garantía de 3 años, por debajo de la de otros rivales eléctricos
- Las versiones GTX superan los 52.000 euros, lejos del acceso a la gama
Precios de tarifa oficial con carácter informativo, sin descuentos, promociones ni gastos de matriculación y transporte. Pueden variar sin aviso previo y no constituyen una oferta vinculante: confirma siempre el precio final con el concesionario.
Wat is het verbruik in kWh/100 km en waarom zou het je meer moeten interesseren dan de actieradius
De opgegeven actieradius hangt af van de grootte van de batterij. Het verbruik daarentegen meet de werkelijke efficiëntie van het geheel van motor, batterij en aerodynamica, en dat is het cijfer dat je portemonnee echt raakt. Twee auto’s kunnen een actieradius van 450 km hebben met heel verschillende batterijen: de ene verbruikt 14 kWh/100 km en de andere 17 kWh/100 km. De tweede heeft dan een batterij die 20% groter moet zijn om hetzelfde te bereiken. Dat betekent meer gewicht, hogere productiekosten en uiteindelijk een hogere eindprijs. Daarom is het WLTP-verbruik naar onze mening het gegeven dat je als eerste moet bekijken, niet als laatste.
Methodologie: hoe we deze ranglijst 2026 hebben samengesteld
We hebben de WLTP-homologatieverbruiken in de gecombineerde cyclus van elk model overgenomen, geverifieerd aan de hand van de officiële technische fiche, en afgezet tegen de catalogusprijs vóór enige subsidie. Alleen puur elektrische compacte auto’s van segment C komen in aanmerking, dus geen plug-inhybrides en SUV’s, met een instapprijs onder 40.000 euro in Spanje. Waar van toepassing vermelden we ook de indicatieve prijs na Plan Auto+, al raden we aan om altijd de officiële website van het plan te raadplegen voor het geldende bedrag, dat regelmatig wijzigt.
1. BYD Dolphin: de zuinigste van het segment
De Dolphin verrast al twee jaar met de verhouding tussen verbruik en prijs. Met 13,8 kWh/100 km in de gecombineerde cyclus is het de efficiëntste elektrische compacte auto die we onder 40.000 euro hebben gemeten, en dat terwijl hij niet bepaald de duurste is om te produceren: zijn Blade-batterij van LFP is per kWh zwaarder dan een conventionele NMC, wat zijn efficiëntie nog verdienstelijker maakt.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 427 km | 13,8 | CERO | Elektrisch |

2. Hyundai Kona Eléctrico: het perfecte evenwicht
De Kona Eléctrico van Hyundai verbetert zijn efficiëntie al meerdere generaties lang, en in de Standard Range-versie komt hij uit op 14,3 kWh/100 km, een cijfer dat werkelijke actieradius en verbruik in een evenwicht brengt dat moeilijk te evenaren is. Hij is niet de goedkoopste van de lijst, maar zijn gedrag in de stad, waar het terugwinnen van energie beter werkt, overtuigt zelfs wie van een hybride komt.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 115 kW | 156 CV | 490 km | 14,3 | CERO | Elektrisch |
3. Volkswagen ID3: de Duitse referentie op het gebied van efficiëntie
De ID3 heeft geen introductie nodig. Zijn MEB-platform, na enkele jaren al volwassen, levert 14,4 kWh/100 km met de batterij van 59 kWh, vrijwel op het niveau van de Kona. Wat de ID3 onderscheidt, is zijn constante gedrag op de snelweg, een terrein waar veel elektrische auto’s het verbruik doen oplopen en hij redelijk beheerst blijft.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 426 km | 14,4 | CERO | Elektrisch |

4. Renault Megane E-Tech: de Franse die niet teleurstelt
De Megane E-Tech komt met zijn batterij van 60 kWh uit op 15,0 kWh/100 km, een correct cijfer dat niet echt opvalt. Het is wel een van de prettigst rijdende compacte auto’s van de lijst, met een precieze besturing die het iets hogere verbruik ten opzichte van de Koreaanse en Duitse concurrenten deels compenseert.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 kW | 220 CV | 450 km | 15,0 | CERO | Elektrisch |

5. Cupra Born: sportiviteit met enige energiekosten
De Born deelt zijn mechaniek met de ID3, maar zijn sportievere afstelling, met directere besturing en steviger vering, gaat ten koste van het verbruik: 15,6 kWh/100 km. Het is discutabel of die extra karakter opweegt voor wie alleen de stroomkosten zo laag mogelijk wil houden, maar wie hem uitprobeert, begrijpt waarom hij nog steeds veel aanhangers heeft.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 424 km | 15,6 | CERO | Elektrisch |

6. MG4: de goedkoopste instap, en de hoogste verbruiker
De MG4 sluit de lijst af met 15,9 kWh/100 km in zijn versie met middelgrote batterij. Het is niet het efficiëntste model, maar het blijft de goedkoopste aankoop van de hele ranglijst, wat voor velen het iets hogere verbruik op de lange termijn compenseert.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | Actieradius (km) | Verbruik (kWh/100km) | Etiket | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 kW | 204 CV | 435 km | 15,9 | CERO | Elektrisch |
Samenvattende tabel: volledige ranglijst van verbruik en prijs
| Positie | Model | Verbruik (kWh/100km) | Actieradius (km) | Prijs vanaf | Efficiëntiescore (1-10) |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | BYD Dolphin | 13,8 | 427 km | 29.900 € | 9,6 |
| 2 | Hyundai Kona Eléctrico | 14,3 | 490 km | 34.950 € | 9,3 |
| 3 | Volkswagen ID3 | 14,4 | 426 km | 36.690 € | 9,1 |
| 4 | Renault Megane E-Tech | 15,0 | 450 km | 35.200 € | 8,6 |
| 5 | Cupra Born | 15,6 | 424 km | 37.600 € | 8,2 |
| 6 | MG4 | 15,9 | 435 km | 28.990 € | 8,0 |
Welke elektrische compacte auto kies je op basis van je gebruik
Als je dagelijks vooral in de stad rijdt, zijn de BYD Dolphin of de Hyundai Kona Eléctrico in de praktijk de meest voordelige combinatie: laag verbruik en een beheerste prijs. Voor wie veel snelweg rijdt, behoudt de Volkswagen ID3 beter zijn efficiëntie bij constante snelheid, iets wat we al uitgebreid hebben geanalyseerd toen we het hadden over elektrische compacte auto’s met warmtepomp, waar de winterkou sommige modellen harder treft dan andere. Als je daarentegen de actieradius boven alles stelt, is het de moeite waard om ook onze ranglijst van elektrische compacte auto’s met de meeste werkelijke actieradius te bekijken, waar de volgorde aanzienlijk verandert.
Plan Auto+ en werkelijke prijs na subsidies
De prijzen in deze ranglijst zijn catalogusprijzen, zonder aftrek van subsidies. Het Plan Auto+ kan de initiële uitgave bij verschillende van deze modellen aanzienlijk verlagen, maar de bedragen en voorwaarden verschillen per autonome regio en oproep, dus we raden aan om altijd de officiële website te raadplegen voordat je koopt. Het is ook geen universele oplossing: sommige dealers verrekenen de korting direct, andere pas later, met maanden wachttijd ertussen.
Veelgestelde vragen
Welke elektrische compacte auto verbruikt het minst in Spanje in 2026?
De BYD Dolphin is, volgens de huidige WLTP-gegevens, de efficiëntste elektrische compacte auto onder 40.000 euro, met 13,8 kWh/100 km gecombineerd verbruik.
Wat is de beste efficiënte elektrische compacte auto onder 40.000 euro?
Dat hangt af van het gebruik: voor de stad de BYD Dolphin of de Hyundai Kona Eléctrico; voor de weg behoudt de Volkswagen ID3 beter het verbruik bij constante snelheid.
Is het verbruik in kWh/100 km belangrijker dan de actieradius bij het kopen van een elektrische auto?
Naar onze mening wel. Een laag verbruik verlaagt de kosten per kilometer en maakt vergelijkbare actieradiussen mogelijk met kleinere batterijen, en daarmee betaalbaardere auto’s.
Bevatten de prijzen in deze ranglijst het Plan Auto+?
Nee. De getoonde prijzen zijn catalogusprijzen vóór subsidies. Het Plan Auto+ kan de uiteindelijke prijs verlagen, maar controleer het geldende bedrag op de officiële website voordat je koopt.
Deja un comentario


Nieuwe Lexus ES: luxe groeit en wordt elektrisch
Eerste kennismaking met de Dacia Sandero Hybrid 155: vermogen en efficiëntie vanaf 19.890 euro
Achter het stuur van de Leapmotor B03X, een betaalbare elektrische stadscrossover