Enyaq EV6 Hyundai ID.4 IONIQ Ioniq 5 KIA Model Y Renault Scénic Skoda Tesla Volkswagen Elektrikli Arabalar Satın alma rehberleri Sıralamalar SUV
2026 Sıralaması: İspanya piyasasında gerçek tüketim açısından en verimli 6 elektrikli SUV-C
WLTP verisi kağıt üzerinde karşılaştırma için işe yarar. Gerçek hayatta karşılaştırma için pek o kadar değil. Elektrikli bir araçla Madrid-Valencia yolculuğu yapmış herkes, teknik föydeki rakamla yolculuk sonunda araç bilgisayarının gösterdiği değerin nadiren örtüştüğünü bilir. Bu yüzden bu sıralama laboratuvar onayına değil, kWh/100 km cinsinden ölçülmüş gerçek tüketime dayanıyor. Ve bizce her ay elektrik faturasını ödeyecek kişinin gerçekten bakması gereken veri de budur.
Bir elektrikli SUV-C için “gerçek verimlilik” ne anlama gelir?
Verimli bir elektrikli SUV-C, mutlaka en büyük bataryaya sahip olan değildir. Her kWh’yi en iyi şekilde kullanılabilir kilometreye çeviren araçtır. Bu da bir ilanda neredeyse hiçbir zaman birlikte yer almayan üç değişkene bağlıdır: aerodinamik katsayı (Cx), boş ağırlık ve motor-invertör grubunun verimliliği. 77 kWh’lik aynı bataryaya sahip iki model, yalnızca bu faktörler yüzünden gerçek menzilde 15-20 km fark gösterebilir. Kulağa az gelebilir. Uzun bir yolculukta ise bir kez mi yoksa iki kez mi durmanız gerektiğinin farkıdır.
Metodoloji: kWh/100 km cinsinden gerçek tüketimi nasıl ölçüyoruz
Bu sıralamadaki veriler karma döngüyü (şehir, yol ve 120 km/h otoyol), ılıman iklim koşullarını ve orta düzeyde iklimlendirme kullanımını, aşırı bagaj yüklemesi olmadan birleştirir. Bu, ortalama İspanyol kullanıcıyı en iyi temsil eden senaryodur; iyimser WLTP’den de en olumsuz kış tüketimlerinden de uzaktır. Bunu aklınızda tutmanız önemli: kışın, ısı pompası tam kapasite çalışırken, bu değerlerin tümü %10 ile %20 arasında değişebilir.
2026 Sıralaması: gerçek tüketimde en verimli 6 elektrikli SUV-C

1. Tesla Model Y (44.990 €’dan itibaren)
Segmentin verimlilik referansı olmaya devam ediyor ve bu bir tesadüf değil: 0,23 Cx, kategorisi için düşük ağırlık ve neredeyse her rakipten daha iyi kWh kullanan bir termal yönetim yazılımı. Gerçek tüketimi yaklaşık 14,8 kWh/100 km; rakipleri daha büyük bataryalarla bile bu değere ulaşmakta zorlanıyor.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 220 | 299 | 530 | 14,8 | CERO | Eléctrico |

2. Renault Scenic E-Tech (43.400 €’dan itibaren)
Olumlu anlamda şaşırtıyor. Genel pazardaki en iyi Cx değerlerinden biri olan 0,24 ile ve ham gücü değil, verimli yönetimi öne çıkaran 87 kWh’lik bir batarya ile Scenic E-Tech, gerçek tüketimde 15,6 kWh/100 km’ye ulaşıyor. Bana göre, aile alanı ile elektrik faturası arasında en iyi dengeyi kuran SUV-C bu.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 160 | 218 | 625 | 15,6 | CERO | Eléctrico |

3. Hyundai IONIQ 5 (44.950 €’dan itibaren)
Arka çekişli ve uzun bataryalı versiyon, E-GMP platformunun iyi kullanıldığında en iyilerle başa baş rekabet edebileceğini gösteriyor. 16,3 kWh/100 km gerçek tüketimle IONIQ 5, podyuma kısa bir mesafede yer alıyor ve rakiplerinin eşleşemediği bir iç mekan alanı sunuyor. Mekanik kardeşiyle farklarını daha önce IONIQ 5 ile Kia EV6 arasındaki düello yazımızda analiz etmiştik.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 170 | 231 | 570 | 16,3 | CERO | Eléctrico |

4. Kia EV6 (45.235 €’dan itibaren)
IONIQ 5 ile teknik bir temeli paylaşıyor, ancak biraz daha sportif bir karoseri ve biraz daha kötü bir Cx, onu verimlilikte yarım basamak aşağıya, 16,7 kWh/100 km’ye indiriyor. Dramatik bir fark değil, ama 500 km’lik bir yolculukta Hyundai’nin tasarruf ettiği ekstra bir şarj durağı demek.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 | 229 | 528 | 16,7 | CERO | Eléctrico |

5. Skoda Enyaq (40.790 €’dan itibaren)
Volkswagen grubunun MEB platformu piyasanın en verimli platformları arasında değil, ama Enyaq bunu Alman kuzeninden daha iyi değerlendiriyor; süspansiyon ayarı ve daha az agresif lastikler sayesinde. Sonuç: gerçek tüketimde 17,4 kWh/100 km ve altı rakip arasında en uygun fiyatlı olma avantajı.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 545 | 17,4 | CERO | Eléctrico |

6. Volkswagen ID.4 (42.290 €’dan itibaren)
Tabloyu kapatıyor, ve bu da diğer her konuda iyi bir araba olmasına rağmen. Daha yüksek boş ağırlığı ve Enyaq’ınkinden biraz daha az cilalı bir Cx, onu gerçek tüketimde 17,9 kWh/100 km’de bırakıyor. Verimsiz değil —genel pazar ortalamasının altında kalıyor— ama bu altı rakip arasında sonuncu.
| Potencia (kW) | Potencia (CV) | Autonomía (km) | Consumo (kWh/100km) | Etiqueta | Combustible |
|---|---|---|---|---|---|
| 150 | 204 | 520 | 17,9 | CERO | Eléctrico |
Özet tablo: gerçek verimlilik sıralaması
| Modelo | Consumo real (kWh/100km) | Autonomía (km) | Precio desde | Puntuación eficiencia (1-10) |
|---|---|---|---|---|
| Tesla Model Y | 14,8 | 530 | 44.990 € | 9,6 |
| Renault Scenic E-Tech | 15,6 | 625 | 43.400 € | 9,3 |
| Hyundai IONIQ 5 | 16,3 | 570 | 44.950 € | 8,8 |
| Kia EV6 | 16,7 | 528 | 45.235 € | 8,5 |
| Skoda Enyaq | 17,4 | 545 | 40.790 € | 8,1 |
| Volkswagen ID.4 | 17,9 | 520 | 42.290 € | 7,8 |
Tüketim farklarını açıklayan teknik faktörler
Gerçek ağırlıklarına göre üç değişken. Birincisi, aerodinamik: kazanılan her yüzde Cx, rulman direncinin hava direncine hakim olduğu otoyol hızlarında kazanılan menzile dönüşür. İkincisi, ağırlık: Scenic E-Tech büyük bataryasını verimli bir yapıyla dengelerken, ID.4 dış boyutunun gösterdiğinden biraz daha fazla kütle taşıyor. Üçüncüsü —ve bu genellikle gözden kaçar— bataryanın termal yönetimi: iyi kalibre edilmiş bir ısı pompası, kışın mevcut enerjinin %15’ini yiyebilen iklimlendirme parazit tüketimini azaltır. Bunu, gerçek tüketimi daha düşük bir kompakt elektrikli araç nasıl seçilir rehberimizde daha ayrıntılı ele aldık; bu rehber C segmenti için de geçerli.
Kamu destekleri ve gerçek kullanım maliyeti
Bu sıralamadaki altı modelin tamamı, İspanya’da elektrikli araç satın alımına yönelik geçerli çerçeve olan Plan Auto+ kapsamında desteklenebilir. Miktarlar ve koşullar özerk topluluğa göre değişir ve belli aralıklarla güncellenir; bu yüzden satın almadan önce en güvenilir yol planın resmi web sitesine bakmaktır. Sabit olan ise verimliliğin avantajıdır: rakibinden 3 kWh/100 km daha az tüketen bir araç, ortalama ev elektrik fiyatıyla yılda 15.000 km yapan bir sürücü için yılda birkaç yüz euro tasarruf sağlar.
Sıkça sorulan sorular
2026’da İspanya’da en az tüketen elektrikli SUV-C hangisi?
Ölçülen gerçek tüketimi 14,8 kWh/100 km olan Tesla Model Y, onu 15,6 kWh/100 km ile Renault Scenic E-Tech yakından izliyor.
Gerçek tüketim neden WLTP verisinden farklı?
WLTP döngüsü, sürdürülen otoyol hızını, aktif iklimlendirmeyi ve aşırı sıcaklıkları yansıtmayan kontrollü laboratuvar koşullarında ölçülür; günlük kullanımda bu faktörler tüketimi %10 ile %25 arasında artırır.
Hangi elektrikli SUV-C menzil-fiyat dengesi açısından en iyi seçenektir?
40.790 €’dan itibaren 545 km gerçek menzil sunan Skoda Enyaq, kabul edilebilir bir verimlilikten ödün vermeden bu sıralamanın en uygun fiyatlı modelidir.
Kış bu tüketimleri etkiler mi?
Evet, belirgin biçimde. İklimlendirme ve soğukta bataryanın daha düşük verimliliği, gerçek tüketimi bu sıralamada yer alan ılıman mevsim rakamlarına göre %10 ile %20 arasında artırabilir.
Deja un comentario


Yeni Lexus ES: lüks büyüyor ve elektrikli hale geliyor
Dacia Sandero Hybrid 155 ilk temas: 19.890 euro'dan başlayan fiyatlarla güç ve verimlilik
Leapmotor B03X direksiyon başında: ekonomik bir elektrikli şehir otomobili