Audi BMW e-tron EQE EQE SUV EX40 EX90 Genesis GV60 i3 iX Macan Mercedes Porsche Q4 Q4 e-tron Q6 e-tron Volvo Elbilar Jämförelser Rankingar SUV
Rankning 2026: de 6 främsta elektriska premium-SUV:arna med högst verklig räckvidd under 80 000 euro
Att köpa en elektrisk premium-SUV i Spanien behöver inte längre innebära att man måste välja mellan varumärke och räckvidd. För tre år sedan var det nästan en anomali att överstiga 500 km verklig WLTP-räckvidd under 80 000 euro. År 2026 är det helt enkelt standarden i segmentet. Vi har granskat sex modeller som uppfyller det villkoret med godkända data och bekräftad tillgänglighet hos återförsäljare i Spanien – inga katalogversioner som sedan aldrig kommer till marknaden.
Vad en elektrisk premium-SUV måste uppfylla för att komma med i den här rankningen
Vilken lyxetikett som helst duger inte. För den här rankningen kräver vi tre saker: ett startpris under 80 000 euro i Spanien, officiellt publicerad kombinerad WLTP-räckvidd och verklig lagerföring i återförsäljarnätet per 2026. Vi utesluter versioner över 80 000 euro även när de tillhör samma modellserie – det gäller vissa toppkonfigurationer med hög effekt som faller bort på grund av priset, inte räckvidden.
Så har vi tagit fram rankningen (metodik)
Vi prioriterar WLTP-siffran för varje modells baspris, inte den dyraste versionen med större batteri, om inte den är den enda som finns under prisgränsen. Vi väger också in godkänd genomsnittlig förbrukning och effekt, eftersom en hög räckvidd med en medioker motor inte är detsamma som samma siffra med fyrhjulsdrift och över 300 CV.

Mercedes EQE SUV – från 83 244 €
EQE SUV i basversionen 300 erbjuder den mest balanserade räckvidden i Mercedes-familjen utan att prislappen skjuter i höjden. I vardagen, med blandad körning, pekar vår erfarenhet av EVA2-plattformen på verkliga siffror kring 85–90 % av den godkända siffran – något bättre än snittet i segmentet.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 195 kW | 265 CV | 569 km | 18,5 kWh/100 km | Elektrisk |

BMW iX – från 87 850 €
iX xDrive45 är den nuvarande basversionen. Den har inte längst räckvidd i gruppen, men det kompenseras av effektiv snabbladdning och en interiör som, enligt min smak, fortfarande är en av de mest genomarbetade i kategorin. BMW visade redan med sin i3-sedan och dess över 900 km räckvidd att den behärskar batterieffektivitet; i iX märks den kunskapen, även om SUV-karossen oundvikligen drar ner slutsiffran.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 602 km | 17,8–20,9 kWh/100 km | Elektrisk |

Audi Q6 e-tron – från 66 370 €
Här finns, enligt vår bedömning, rankningens positiva överraskning. Den PPE-plattform som delas med Porsche ger Q6 e-tron en effektivitet som omsätts i konkurrenskraftig WLTP-räckvidd i basversionen med bakhjulsdrift. Med över 530 godkända km och ett pris som börjar strax över 66 000 euro är det svårt att inte rekommendera den som ingångspunkt till segmentet. Språnget från dess mindre syskon, Audi Q4 e-tron, märks i allt: laddning, materialkänsla och tystnad under körning.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 185 kW | 252 CV | 533–544 km | 15,6–18,1 kWh/100 km | Elektrisk |

Volvo EX90 – från 83 127 €
EX90 hamnar i rankningen strax över gränsen i officiellt grundpris (det finns erbjudanden under), och det är bra att veta innan man konfigurerar den hos återförsäljaren: varje extra utrustning flyttar den ur prisintervallet. Den är den tyngsta i gruppen, och det märks i verklig förbrukning på motorväg, men dess aktiva säkerhet är fortfarande ett starkt argument för familjer.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 205–245 kW | 279–333 CV | 564–619 km | 18,6 kWh/100 km | Elektrisk |

Porsche Macan Electric – från 83 296 €
Macan Electric, i basversionen med bakhjulsdrift, är troligen den som bäst förenar effekt och räckvidd i hela rankningen. Med Performance-batteriet når den upp till 641 km WLTP – en siffra som för tre år sedan hade framstått som science fiction för en Porsche. Men när det gäller laddning är skillnaden mot övriga stor: dess 800 V-arkitektur gör att den kan återfå hundratals kilometer på den tid det tar andra att ta en kaffepaus.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 265 kW | 360 CV | 547–641 km | 16,7–19,4 kWh/100 km | Elektrisk |

Genesis GV60 – från 55 900 €
GV60 är klart den mest prisvärda i listan, och det gör den till den mest rimliga ingångspunkten till det elektriska premiumsegmentet. Den har inte den högsta räckvidden av alla, men dess förhållande mellan pris och prestanda är svårt för någon tysk konkurrent att matcha i den här prisklassen.
| Effekt (kW) | Effekt (CV) | WLTP-räckvidd | Förbrukning | Miljömärkning | Bränsle |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 501–561 km | 16,7–19,0 kWh/100 km | Elektrisk |
Jämförelsetabell: fullständig rankning av räckvidd, pris och poäng
| Modell | Pris från | WLTP-räckvidd | Effekt | Poäng |
|---|---|---|---|---|
| Audi Q6 e-tron | 66 370 € | 533–544 km | 252 CV | 9,3 |
| Porsche Macan Electric | 83 296 € | 547–641 km | 360 CV | 9,0 |
| Mercedes EQE SUV | 83 244 € | 569 km | 265 CV | 8,5 |
| Volvo EX90 | 83 127 € | 564–619 km | 279–333 CV | 8,2 |
| Genesis GV60 | 55 900 € | 501–561 km | 229 CV | 8,1 |
| BMW iX | 87 850 € | 602 km | 408 CV | 7,8 |
Vilken är den elektriska premium-SUV:n med bäst förhållande mellan räckvidd och pris 2026?
Om man bara tittar på räckvidd per investerad euro vinner Q6 e-tron utan diskussion. Men det verkliga beslutet är inte så enkelt: den som söker mer effekt och ultrasnabb laddning bör titta på Macan Electric, och den som prioriterar en snäv budget på GV60. Det finns ingen absolut vinnare – det finns sex olika svar på sex olika behov, och i ett så moget segment är det den bästa nyheten för den spanska köparen.
Plan Auto+ och den verkliga kostnaden för att skaffa dessa SUV:ar
Det är bra att komma ihåg att flera av dessa modeller kan omfattas av Plan Auto+, det statliga stödet för köp av elektrifierade fordon i Spanien. Belopp och villkor ändras ibland, så det är klokt att alltid kontrollera den officiella webbplatsen för planen innan affären slutförs – det kan innebära flera tusen euro i skillnad på slutpriset.
Vanliga frågor
Vilken elektrisk premium-SUV har mest verklig räckvidd under 80 000 euro 2026?
Audi Q6 e-tron (basversion) och Porsche Macan Electric (bas) sticker ut med godkända siffror över 530–640 km WLTP inom detta prisintervall på den spanska marknaden (med erbjudanden och stöd).
Är WLTP-räckvidden för dessa elektriska premium-SUV:ar tillförlitlig?
WLTP-cykeln ligger närmare verkligheten än det gamla NEDC, men på motorväg och i kall väder hamnar den verkliga räckvidden oftast 10–20 % under den godkända siffran, beroende på modell och körstil.
Lönar det sig att betala mer för en elektrisk premium-SUV jämfört med en generalistmodell?
Det beror på användningen. Om man värderar material, körassistans och ultrasnabb laddning lönar det sig. Om kriteriet bara är räckvidd per euro kan generalistmodeller i det lägre segmentet ge liknande siffror till lägre kostnad.
Är dessa elektriska premium-SUV:ar kompatibla med Plan Auto+?
I allmänhet ja, så länge de uppfyller de pris- och godkännandekrav som gäller vid varje utlysning. Det rekommenderas att kontrollera det uppdaterade beloppet på planens officiella webbplats innan köpet formaliseras.
Tekniska specifikationer för bilarna i denna artikel
Deja un comentario


Kia erbjuder ett elektriskt sortiment med 10 modeller, 50 versioner och 400 möjliga kombinationer
De sju finalisterna till Årets bil i Europa 2027 (COTY) är uteslutande eldrivna
Peugeot E-208 GTi: un juguete con pilas que recupera el espíritu de los deportivos de los ochenta