Audi BMW e-tron EQE EQE SUV EX40 EX90 Genesis GV60 i3 iX Macan Mercedes Porsche Q4 Q4 e-tron Q6 e-tron Volvo Elektrische auto's Vergelijkingen Ranglijsten SUV
Ranglijst 2026: de 6 premium elektrische SUV's met de grootste werkelijke actieradius onder 80.000 euro
Een premium elektrische SUV kopen in Spanje hoeft niet meer te betekenen dat je moet kiezen tussen merk en actieradius. Drie jaar geleden was meer dan 500 km werkelijke WLTP-actieradius onder 80.000 euro bijna uitzonderlijk. In 2026 is het gewoon de standaard in het segment. Wij hebben zes modellen onder de loep genomen die aan die voorwaarde voldoen, met goedgekeurde gegevens en bevestigde beschikbaarheid bij Spaanse dealers. Geen catalogusversies die later toch niet komen.
Aan welke eisen moet een premium elektrische SUV voldoen om in deze ranglijst te komen
Niet elk luxelabel telt mee. Voor deze ranglijst stellen wij drie eisen: een instapprijs onder 80.000 euro in Spanje, een officieel gepubliceerde gecombineerde WLTP-actieradius en werkelijke voorraad in het dealernetwerk op het moment van 2026. Varianten boven 80.000 euro sluiten wij uit, ook als ze tot dezelfde modelreeks behoren. Dat geldt bijvoorbeeld voor sommige topconfiguraties met veel vermogen die om de prijs buiten de boot vallen, niet om de actieradius.
Hoe wij deze ranglijst hebben samengesteld (methodologie)
Wij geven voorrang aan het WLTP-cijfer van de instapversie van elk model, en niet aan de duurdere variant met grotere accu, tenzij dat de enige beschikbare variant onder de prijsgrens is. Ook kijken wij naar het goedgekeurde gemiddelde verbruik en het vermogen, want een hoge actieradius met een zwakke motor is iets anders dan hetzelfde cijfer met vierwielaandrijving en meer dan 300 CV.

Mercedes EQE SUV — vanaf 83.244 €
De EQE SUV in de instapvariant 300 biedt de meest evenwichtige actieradius van de Mercedes-elektrische familie, zonder dat de prijs onevenredig stijgt. In het dagelijks gebruik, met gemengd rijgedrag, wijst onze ervaring met het EVA2-platform op werkelijke waarden van ongeveer 85-90% van de goedgekeurde cijfers, iets beter dan het segmentgemiddelde.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 195 kW | 265 CV | 569 km | 18,5 kWh/100 km | Elektrisch |

BMW iX — vanaf 87.850 €
De iX xDrive45 is de huidige instapversie. Hij heeft niet de grootste actieradius van de groep, maar dat wordt gecompenseerd door efficiënt snelladen en een interieur dat naar onze smaak tot het beste van de categorie behoort. BMW heeft met zijn i3-sedan en meer dan 900 km actieradius al laten zien dat hij de batterij-efficiëntie beheerst; bij de iX is die kennis merkbaar, al drukt de SUV-carrosserie onvermijdelijk op het eindcijfer.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 300 kW | 408 CV | 602 km | 17,8-20,9 kWh/100 km | Elektrisch |

Audi Q6 e-tron — vanaf 66.370 €
Dit is naar onze mening de positieve verrassing van de ranglijst. Het PPE-platform dat hij deelt met Porsche geeft de Q6 e-tron een efficiëntie die zich vertaalt in een concurrerende WLTP-actieradius in de instapversie met achterwielaandrijving. Met meer dan 530 goedgekeurde km en een prijs die net boven de 66.000 euro begint, is hij moeilijk te negeren als toegangspunt tot het segment. De sprong ten opzichte van zijn kleinere broer, de Audi Q4 e-tron, is overal merkbaar: laadsnelheid, het gevoel van de materialen en de stilte tijdens het rijden.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 185 kW | 252 CV | 533-544 km | 15,6-18,1 kWh/100 km | Elektrisch |

Volvo EX90 — vanaf 83.127 €
De EX90 komt net boven de grens qua officiële adviesprijs (er zijn aanbiedingen die lager liggen) in de ranglijst, en dat moet u weten voordat u hem bij de dealer configureert: elke optie die u toevoegt, haalt hem uit deze prijsklasse. Hij is de zwaarste van de groep en dat merkt u aan het werkelijke verbruik op snelwegen, maar zijn actieve veiligheid blijft een sterk argument voor gezinnen.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 205-245 kW | 279-333 CV | 564-619 km | 18,6 kWh/100 km | Elektrisch |

Porsche Macan Electric — vanaf 83.296 €
De Macan Electric, in de instapversie met achterwielaandrijving, combineert vermogen en actieradius misschien wel het best van de hele ranglijst. Met de Performance-accu haalt hij tot 641 km WLTP, een cijfer dat drie jaar geleden als science fiction zou hebben geklonken voor een Porsche. Bij het laden is het verschil met de rest bovendien opvallend: dankzij de 800V-architectuur herstelt hij in de tijd die anderen nodig hebben voor een koffiepauze honderden kilometers.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 265 kW | 360 CV | 547-641 km | 16,7-19,4 kWh/100 km | Elektrisch |

Genesis GV60 — vanaf 55.900 €
De GV60 is verreweg de voordeligste van de lijst, en dat maakt hem de meest redelijke toegangspoort tot het premium elektrische segment. Hij heeft niet de hoogste actieradius van allemaal, maar zijn verhouding tussen prijs en prestaties is in deze prijsklasse moeilijk te evenaren voor elke Duitse concurrent.
| Vermogen (kW) | Vermogen (CV) | WLTP-actieradius | Verbruik | Milieusticker | Brandstof |
|---|---|---|---|---|---|
| 168 kW | 229 CV | 501-561 km | 16,7-19,0 kWh/100 km | Elektrisch |
Vergelijkingstabel: volledige ranglijst op actieradius, prijs en score
| Model | Prijs vanaf | WLTP-actieradius | Vermogen | Score |
|---|---|---|---|---|
| Audi Q6 e-tron | 66.370 € | 533-544 km | 252 CV | 9,3 |
| Porsche Macan Electric | 83.296 € | 547-641 km | 360 CV | 9,0 |
| Mercedes EQE SUV | 83.244 € | 569 km | 265 CV | 8,5 |
| Volvo EX90 | 83.127 € | 564-619 km | 279-333 CV | 8,2 |
| Genesis GV60 | 55.900 € | 501-561 km | 229 CV | 8,1 |
| BMW iX | 87.850 € | 602 km | 408 CV | 7,8 |
Welke premium elektrische SUV biedt in 2026 de beste verhouding tussen actieradius en prijs?
Als we alleen kijken naar actieradius per geïnvesteerde euro, wint de Audi Q6 e-tron zonder discussie. Maar de echte keuze is niet zo eenvoudig: wie meer vermogen en ultrasnel laden zoekt, kan beter naar de Macan Electric kijken, en wie een beperkt budget heeft, naar de GV60. Er is geen absolute winnaar. Er zijn zes verschillende antwoorden op zes verschillende behoeften, en in een zo volwassen segment is dat het beste nieuws dat de Spaanse koper kan krijgen.
Plan Auto+ en de werkelijke kosten van deze SUV’s
Het is goed om te weten dat meerdere van deze modellen in aanmerking kunnen komen voor het Plan Auto+, de huidige overheidssteun voor de aanschaf van geëlektrificeerde voertuigen in Spanje. Bedragen en voorwaarden veranderen regelmatig, dus raadpleeg altijd de officiële website van het plan voordat u de aankoop afrondt. Het kan enkele duizenden euro’s verschil maken in de uiteindelijke prijs.
Veelgestelde vragen
Welke premium elektrische SUV heeft in 2026 de meeste werkelijke actieradius onder 80.000 euro?
De Audi Q6 e-tron (instapversie) en de Porsche Macan Electric (basis) springen eruit met goedgekeurde cijfers van boven de 530-640 km WLTP binnen deze prijsklasse op de Spaanse markt (met aanbiedingen en subsidies).
Is de WLTP-actieradius van deze premium elektrische SUV’s betrouwbaar?
De WLTP-cyclus benadert de werkelijkheid beter dan de oude NEDC, maar op de snelweg en bij koud weer ligt de werkelijke actieradius vaak 10% tot 20% onder het goedgekeurde cijfer, afhankelijk van het model en de rijstijl.
Loont het om meer te betalen voor een premium elektrische SUV dan voor een generiek model?
Dat hangt af van het gebruik. Als u waarde hecht aan materialen, rijhulpsystemen en ultrasnel laden, loont het zeker. Als u alleen naar actieradius per euro kijkt, kunnen generieke modellen uit het lagere segment vergelijkbare cijfers bieden tegen lagere kosten.
Zijn deze premium elektrische SUV’s in aanmerking voor het Plan Auto+?
Over het algemeen wel, mits ze voldoen aan de prijs- en goedkeuringseisen die in elke oproep gelden. Controleer het actuele bedrag op de officiële website van het plan voordat u de aankoop doet.
Technische fiches van de auto's in dit artikel
Deja un comentario


Kia biedt een elektrisch gamma met 10 modellen, 50 versies en 400 mogelijke combinaties
De zeven finalisten voor Auto van het Jaar in Europa 2027 (COTY) zijn uitsluitend elektrisch
Peugeot E-208 GTi: een speelgoedauto op batterijen die de geest van de sportwagens uit de jaren tachtig laat herleven