Clasament 2026: cele mai bune 6 SUV-uri electrice premium cu autonomie reală sub 80.000 de euro

Iván Navarro     28 October 2026     6 min.
Clasament 2026: cele mai bune 6 SUV-uri electrice premium cu autonomie reală sub 80.000 de euro

Cumpărarea unui SUV electric premium în Spania nu mai obligă să alegi între marcă și autonomie. Acum trei ani, depășirea a 500 km WLTP reali sub 80.000 de euro era aproape o anomalie. În 2026 este, pur și simplu, standardul segmentului. Am analizat șase modele care îndeplinesc această condiție, cu date omologate și disponibilitate confirmată în showroom-urile din Spania — fără versiuni din catalog care apoi nu ajung niciodată.

Ce trebuie să îndeplinească un SUV electric premium pentru a intra în acest clasament

Nu orice etichetă de lux este suficientă. Pentru acest clasament cerem trei lucruri: preț de intrare sub 80.000 de euro în Spania, autonomie WLTP combinată publicată oficial și stoc real în rețeaua comercială la data de 2026. Excludem variantele de peste 80.000 de euro, chiar dacă aparțin aceleiași game — este cazul unor configurații top de putere, care rămân în afara clasamentului din cauza prețului, nu a autonomiei.

Cum am elaborat acest clasament (metodologie)

Prioritizăm cifra WLTP a versiunii de acces a fiecărui model, nu varianta cea mai scumpă cu baterie mărită, decât dacă aceasta este singura disponibilă sub plafonul de preț stabilit. Evaluăm, de asemenea, consumul mediu omologat și puterea, pentru că o autonomie mare cu un motor mediocru nu este același lucru cu aceeași cifră împreună cu tracțiune integrală și peste 300 CP.

Mercedes Benz Amg Eqe Suv 2024 Back

Mercedes EQE SUV — de la 83.244 €

EQE SUV în varianta de acces 300 oferă cea mai echilibrată autonomie a familiei Mercedes electrice, fără a-și umfla prețul. În utilizarea de zi cu zi, cu condus mixt, experiența noastră cu platforma EVA2 indică valori reale care se situează în jur de 85-90% din cifra omologată — puțin mai bine decât media segmentului.

§h44Audih45§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
195 kW 265 CP 569 km 18,5 kWh/100 km Electric

Daniel Kraus Photoworks

BMW iX — de la 87.850 €

iX xDrive45 este versiunea de acces actuală. Nu are cea mai mare autonomie din grup, dar compensează printr-o încărcare rapidă eficientă și printr-un interior care, în opinia mea, rămâne printre cele mai reușite din categorie. BMW și-a demonstrat deja, cu berlina i3 și cele peste 900 km de autonomie, că stăpânește eficiența bateriei; în iX această cunoaștere se simte, deși caroseria SUV penalizează inevitabil cifra finală.

§h85Audih86§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
300 kW 408 CP 602 km 17,8-20,9 kWh/100 km Electric

Audi Q6 E Tron 1

Audi Q6 e-tron — de la 66.370 €

Aici se află, în opinia noastră, surpriza pozitivă a clasamentului. Platforma PPE, comună cu Porsche, îi oferă lui Q6 e-tron o eficiență care se traduce într-o autonomie WLTP competitivă în versiunea de acces cu tracțiune spate. Cu peste 530 km omologați și un preț care pornește de puțin peste 66.000 de euro, este greu să nu-l recomanzi ca punct de intrare în segment. Saltul față de fratele său mai mic, Audi Q4 e-tron, se simte în toate: încărcare, senzația materialelor și liniștea mersului.

§h126Audih127§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
185 kW 252 CP 533-544 km 15,6-18,1 kWh/100 km Electric

Volvo EX90

Volvo EX90 — de la 83.127 €

EX90 intră în clasament chiar peste limita de preț oficială (există oferte sub aceasta), și este bine de știut înainte de a-l configura la dealer: orice echipament suplimentar îl scoate din această fâșie de preț. Este cel mai greu din grup și se simte în consumul real pe autostradă, dar siguranța sa activă rămâne un argument puternic pentru familii.

§h165Audih166§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
205-245 kW 279-333 CP 564-619 km 18,6 kWh/100 km Electric

Porsche Macan

Porsche Macan Electric — de la 83.296 €

Macan Electric, în versiunea de acces cu tracțiune spate, este probabil cel care îmbină cel mai bine puterea și autonomia din tot clasamentul. Cu bateria Performance, ajunge până la 641 km WLTP — o cifră care acum trei ani ar fi părut science fiction pentru un Porsche. Desigur, la încărcare diferența față de restul este notabilă: arhitectura sa de 800V îi permite să recupereze sute de kilometri în timpul în care altora le ia o pauză de cafea.

§h204Audih205§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
265 kW 360 CP 547-641 km 16,7-19,4 kWh/100 km Electric

Genesis Gv60 2025 00003

Genesis GV60 — de la 55.900 €

GV60 este, de departe, cel mai accesibil din listă, ceea ce îl face cea mai rezonabilă poartă de intrare în segmentul electric premium. Nu are cea mai mare autonomie din toate, dar raportul său preț-performanțe este greu de egalat de orice rival german din această fâșie.

§h243Audih244§

Putere (kW) Putere (CP) Autonomie WLTP Consum Etichetă Combustibil
168 kW 229 CP 501-561 km 16,7-19,0 kWh/100 km Electric

Tabel comparativ: clasamentul complet al autonomiei, prețului și punctajului

Model Preț de la Autonomie WLTP Putere Punctaj
Audi Q6 e-tron 66.370 € 533-544 km 252 CP 9,3
Porsche Macan Electric 83.296 € 547-641 km 360 CP 9,0
Mercedes EQE SUV 83.244 € 569 km 265 CP 8,5
Volvo EX90 83.127 € 564-619 km 279-333 CP 8,2
Genesis GV60 55.900 € 501-561 km 229 CP 8,1
BMW iX 87.850 € 602 km 408 CP 7,8

Care este cel mai bun SUV electric premium din punct de vedere al raportului autonomie-preț în 2026?

Dacă ne uităm doar la autonomia pe euro investit, Q6 e-tron câștigă fără discuție. Dar decizia reală nu este atât de simplă: cine caută mai multă putere și încărcare ultrarapidă ar trebui să privească spre Macan Electric, iar cine prioritizează un buget strâns, spre GV60. Nu există un câștigător absolut — există șase răspunsuri diferite la șase nevoi diferite, iar într-un segment atât de matur, aceasta este cea mai bună veste posibilă pentru cumpărătorul spaniol.

Plan Auto+ și costul real de acces la aceste SUV-uri

Trebuie amintit că mai multe dintre aceste unități pot beneficia de Plan Auto+, ajutorul public în vigoare pentru achiziționarea de vehicule electrificate în Spania. Sumele și condițiile se schimbă destul de des, așa că cel mai prudent este să consultați întotdeauna site-ul oficial al planului înainte de a încheia tranzacția — poate face o diferență de câteva mii de euro în prețul final.

Întrebări frecvente

Care SUV electric premium are cea mai mare autonomie reală sub 80.000 de euro în 2026?

Audi Q6 e-tron (versiunea de acces) și Porsche Macan Electric (de bază) se remarcă cu cifre omologate de peste 530-640 km WLTP în acest interval de preț de pe piața spaniolă (cu oferte și ajutoare).

Este fiabilă autonomia WLTP a acestor SUV-uri electrice premium?

Ciclul WLTP se apropie mai mult de realitate decât vechiul NEDC, dar pe autostradă și pe vreme rece autonomia reală se situează de obicei între 10% și 20% sub cifra omologată, în funcție de model și de stilul de condus.

Merită să plătești mai mult pentru un SUV electric premium decât pentru unul generalist?

Depinde de utilizare. Dacă apreciezi materialele, asistența la condus și încărcarea ultrarapidă, da, merită. Dacă criteriul este doar autonomia pe euro, modelele generaliste din segmentul inferior pot oferi cifre similare la un cost mai mic.

Sunt aceste SUV-uri electrice premium compatibile cu Plan Auto+?

În general da, cu condiția să îndeplinească cerințele de preț și omologare în vigoare la fiecare apel. Se recomandă verificarea sumei actualizate pe site-ul oficial al planului înainte de a finaliza achiziția.

Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol

CrossoverAudi Q420 versiuni · de la 49,350 €
CrossoverBMW iX3 versiuni · de la 88,700 €

Deja un comentario