B10 BYD HAN Leapmotor Mașini electrice Comparații Teste SUV
LYNK & CO 02 vs. Leapmotor B10: duel de SUV-C electrice chinezești premium sub 40.000 de euro
Comparăm LYNK & CO 02 și Leapmotor B10, doi SUV-C electrici chinezi care se întâlnesc în Spania sub 40.000 de euro, cu abordări opuse. Autonomie, putere, echipare și preț pe masă, pentru a stabili care dintre ele merită mai mult.
SUV-ul electric chinezesc C a încetat să mai fie o promisiune și s-a instalat ferm în showroomurile din Spania. Două nume concentrează o bună parte din discuție în segmentul de la 29.000 la 40.000 de euro: LYNK & CO 02, care pariază pe putere și autonomie reale, și Leapmotor B10, care vine cu un preț greu de ignorat. Două filozofii, același segment.
Din lista de candidați anterioară am exclus BYD. În opinia noastră, deși încă are produse în gamă, oferta sa nu mai atrage atenția editorială a segmentului așa cum o fac mărcile chinezești mai recente, care redefinesc SUV-ul C electric premium în Spania. Acest articol se concentrează pe cele două modele care, în opinia noastră, reflectă cel mai bine stadiul actual sub 40.000 de euro.
Un memento înainte de a începe: prețurile citate sunt PVP recomandat de producător, fără reduceri ale dealerilor, campanii punctuale sau ajutoarele din Planul Auto+. Pentru suma valabilă în prezent, este recomandat să consultați site-ul oficial.
De ce este important acest duel în segmentul SUV-ului C electric chinezesc
Segmentul C electric este câmpul de bătălie în care se decide electrificarea în masă din Europa. Mărcile chinezești știu acest lucru, iar răspunsul lor nu a fost timid. LYNK & CO vine cu pedigree-ul grupului Geely și o rețea consolidată; Leapmotor debarcă cu muscula industrială a Stellantis în spate și o rețea de puncte de vânzare care depășește deja o mie în Europa. Rezultatul este că, pentru prima dată, un cumpărător poate lua în calcul un SUV-C electric serios sub 30.000 de euro.

LYNK & CO 02 de la 35.495 €: abordarea puterii și autonomiei
02 este accesul LYNK & CO la electricul pur în Spania, iar abordarea nu lasă loc de îndoieli: 272 CV, baterie de 66 kWh și o autonomie omologată de 435 km WLTP pentru versiunea Core și 445 km pentru More. Pentru un SUV-C care rămâne sub 36.000 de euro, ansamblul cifrelor este dintre cele mai ambițioase din segment.
| Putere kW | Putere CV | Vit. max. | Autonomie | Baterie | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| ≈200 kW | 272 CV | ≈180 km/h | 435 km Core / 445 km More | ≈66 kWh | Electric |
În practică, cei 272 CV se traduc printr-un SUV cu suficient elan pentru uzul zilnic și călătorii pe distanțe medii. Bateria de 66 kWh nu este cea mai mare de pe piață, dar este suficientă pentru a nu fi mereu cu ochii pe încărcător. Atenție: omologat nu înseamnă real, iar pe autostradă la 120 km/h cifra va scădea, ca la orice electric. Rămâne de văzut cum se comportă curba de încărcare pe frig, un punct în care chinezii au progresat mult, dar nu ajung încă pe coreenii cei mai buni.

Leapmotor B10 de la 27.300 €: cartea prețului agresiv
B10 joacă o altă partidă. Cu un PVP de lansare de aproximativ 27.300 de euro, intră în segmentul C electric aproape la prețul unui SUV-B. În schimb, îi cere cumpărătorului să accepte mai puțin la aproape orice: 218 CV, 56,2 kWh de baterie în modelul de acces și 361 km (56,2 kWh) / 434 km (67,1 kWh) de autonomie omologată.
| Putere kW | Putere CV | Vit. max. | Autonomie | Baterie | Combustibil |
|---|---|---|---|---|---|
| ≈160 kW | 218 CV | ≈170 km/h | 361 km (56,2 kWh) / 434 km (67,1 kWh) | 56,2 kWh sau 67,1 kWh | Electric |
218 CV într-un SUV-C electric nu sunt puțini; acum doi ani ar fi fost o cifră de versiune de top. Iar 361 km de autonomie ajung pentru o săptămână lungă de utilizare urbană și periurbană fără a trece pe la priză. Punctul slab este evident: pentru călătorii lungi, B10 obligă să oprești mai devreme și mai des decât 02. Pentru cine parcurge majoritatea kilometrilor în oraș și zona metropolitană, aceasta este o dezbatere secundară.
Preț versus prestații: unde se află granița
Diferența de PVP dintre cele două ajunge la aproximativ 8.200 €, dacă B10 de acces este la 27.300 €. Nu este puțin, dar nici diferența pe care ai aștepta-o din fișele tehnice: 02 oferă cu 25% mai multă putere, cu 17% mai multă baterie și cu 20% mai multă autonomie, pentru cu 21% mai mulți bani. Privit astfel, 02 costă proporțional cât ar trebui. B10 nu este „ieftin” pentru că oferă ceva gratuit: este ieftin pentru că Leapmotor a decis să intre pe piață cu un preț psihologic sub 30.000 de euro, iar asta schimbă discuția.

Echipare, interior și percepția mărcii
Aici cele două mașini urmează drumuri diferite. LYNK & CO cultivă de ani de zile o imagine de brand mai europeană, cu un design interior sobru și o ergonomie atent lucrată. B10, mai nou în Europa, pariază pe o prezentare tehnologică — ecrane mari, un limbaj vizual curat — care le este suficientă multor cumpărători. În gama SUV-urilor chinezești, un subiect pe care l-am tratat deja în clasamentul calității percepute în interior, diferențele se joacă în nuanțe: atingerea plasticurilor superioare, calitatea tapițeriei, zgomotul de rulare. 02 pleacă având un avantaj de parcurs; B10 va trebui să demonstreze.
Tabel rezumat și notare editorială
| Model | CV | Autonomie | Baterie | Preț de la | Autonomie (1-10) | Prestații (1-10) | Preț-valoare (1-10) | Notă globală |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LYNK & CO 02 | 272 | 435 / 445 km | ≈66 kWh | 35.495 € | 8 | 8,5 | 7,5 | 8 |
| Leapmotor B10 | 218 | 361 / 434 km | 56,2 / 67,1 kWh | 27.300-29.900 € | 6,5 | 7 | 8,5 | 7,5 |

Verdict: pe care să o cumpărați?
Dacă bugetul permite confortabil 35.495 € și în ecuație intră călătorii frecvente pe drum, LYNK & CO 02 este cea mai completă alegere. Mai multă putere, mai multă baterie, mai multă autonomie și o marcă cu mai multă istorie în Europa.
Dacă utilizarea este predominant urbană și metropolitană, iar prioritatea este să intri în electric fără a forța bugetul, Leapmotor B10 oferă o propunere greu de depășit sub 30.000 de euro. Nu este cea mai bună mașină din segment, dar probabil este cea mai rațională.
FAQ
Care SUV-C electric chinezesc are mai multă autonomie sub 40.000 de euro, LYNK & CO 02 sau Leapmotor B10?
LYNK & CO 02, cu o autonomie omologată de aproximativ 435 km Core / 445 km More, față de cei 361 km ai lui Leapmotor B10 în versiunea de 56,2 kWh; cea de 67,1 kWh omologhează 434 km. Diferența este de aproximativ 20% în favoarea lui 02.
Care este mai puternic, LYNK & CO 02 sau Leapmotor B10?
LYNK & CO 02 oferă 272 CV, în timp ce Leapmotor B10 rămâne la 218 CV. Ambele sunt cifre ridicate pentru segmentul C electric și suficiente pentru un uz dinamic.
Merită să plătești cu 6.000 de euro mai mult pentru LYNK & CO 02 față de Leapmotor B10?
Depinde de profilul de utilizare. Pentru șoferii care călătoresc frecvent pe drum, autonomia și puterea mai mari ale lui 02 justifică supraprețul. Pentru uzul urban și periurban, B10 oferă un raport preț-valoare mai bun.
Au acces la ajutoarele Planului Auto+ în Spania?
Fiind electrice pure, ambele intră în cadrul general al ajutoarelor pentru achiziția de vehicule electrice. Sumele și condițiile concrete trebuie consultate pe site-ul oficial al planului, deoarece acestea sunt supuse actualizărilor.
Fișele tehnice ale mașinilor din acest articol
Deja un comentario


Kia oferă o gamă electrică cu 10 modele, 50 de versiuni și 400 de combinații posibile
Cei șapte finaliști pentru Mașina Anului în Europa 2027 (COTY) sunt exclusiv electrici
Peugeot E-208 GTi: o jucărie cu baterii care readuce spiritul sportivelor anilor optzeci